TK zbada nową ustawę o TK na posiedzeniu niejawnym

Trybunał Konstytucyjny rozpozna trzy skargi na nową ustawę o TK na posiedzeniu niejawnym - ogłosił w środę TK. Oznacza to, że publiczne będzie tylko ogłoszenie wyroku - TK nie podał, kiedy to nastąpi.

2016-08-03, 16:46

TK zbada nową ustawę o TK na posiedzeniu niejawnym
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 p/Wikimedia Commons

Jak powiedział PAP Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, według informacji otrzymanej z TK wyrok ma być ogłoszony 11 sierpnia.

Biuro prasowe TK nie miało informacji w tej sprawie.

We wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK - autorstwa posłów PO, oraz Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeszcze we wtorek TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie.

Powiązany Artykuł

trybunał-12-Dob_1200.jpg
Eksperci złożyli raport o Trybunale Konstytucyjnym

W środę TK wydał, w składzie 10 sędziów, postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym - zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski.

W uzasadnieniu tego postanowienia TK wskazał, że zgodnie z zapisami zeszłorocznej ustawy o TK, Trybunał rozpoznaje sprawy na posiedzeniu niejawnym m.in., gdy sprawa dotyczy zagadnienia prawnego, które zostało wystarczająco wyjaśnione we wcześniejszych orzeczeniach TK. - Trybunał stwierdził, że zagadnienia prawne, które są istotą problemów konstytucyjnych przedstawionych we wnioskach grup posłów i RPO, w zasadniczym stopniu były przedmiotem analiz i rozstrzygnięć wyrokami TK dotyczącymi organizacji oraz trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, zapadłymi 3 i 9 grudnia 2015 r. – napisano w uzasadnieniu.

Ponadto TK podkreślił, że "konstytucyjna podstawa kontroli zaskarżonych przepisów, jak i merytoryczna osnowa wyżej przywołanych spraw, zostały przez TK dostatecznie wyjaśnione".

Ustawa ma wejść w życie 16 sierpnia.

Według PiS, które było autorem projektu bazowego ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna". Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Wskazał np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu. Zdaniem posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego. Według RPO Adam Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK".

PAP/mfm

Polecane

Wróć do strony głównej