Sabałowe bajania po raz pięćdziesiąty
Już po raz 50. w Bukowinie Tatrzańskiej rozpocznie się wielkie święto folkloru podhalańskiego – Sabałowe Bajania. Najważniejszym punktem Bajań jest konkurs instrumentalistów, gawędziarzy i śpiewaków ludowych. Przyjeżdżają na niego artyści z całej Polski, by stanąć w szranki o tytuł najlepszego. O imprezie rozmawialiśmy z Bartłomiejem Koszarekiem z Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej.
2016-08-07, 20:40
Posłuchaj
W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 10-14 sierpnia. Patronem Sabałowych Bajań jest wybitny gawędziarz nazywany „Homerem Tatr” – Jan Krzeptowski Sabała. Przekazy podają, że Sabała oprócz gawędziarstwa i przewodnika dla turystów, parał się także zbójnictwem i kłusownictwem.
Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Początkowo był to tylko konkurs gawędziarzy. W miarę upływu lat „Sabałowe Bajania” rozrastały się zasięgiem i programowo. W roku 1969 do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 r. konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 konkurs śpiewu i mowy starosty weselnego.
– Złote gody naszej imprezy potwierdzają jej znaczenie dla polskiego folkloru. Występują u nas najlepsi artyści z całej Polski, którzy muszą przejść najpierw etap kwalifikacji w swoich regionalnych ośrodkach. Można usłyszeć piękną muzykę i piękne gadanie m.in. z Kaszub, Śląska, Podkarpacia i Kurpiów – powiedział Bartłomiej Koszarek.
Do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Ocenia ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą.
REKLAMA
– Sabałowe Bajania służą popularyzacji i rozwojowi kultury ludowej, a także uświadamianiu młodego pokolenia o tym, czym jest nasz narodowy folklor i jak cennym elementem polskiej kultury jest w dzisiejszych czasach – dodał Bartłomiej Koszarek.
Konkursom towarzyszy cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”.
Polskie Radio 24/db/pj
___________________
REKLAMA
Data emisji: 07.08.2016
Godzina emisji: 19.20
REKLAMA