Debata Poranka: Nowy sojusz rosyjsko-turecki?

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, spotkają się w Petersburgu, aby rozmawiać o Syrii i normalizacji stosunków. O tym, czy szykuje się nowy sojusz rosyjsko-turecki mówili w Debacie Poranka Aleksandra Jarosiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Wiktor Ross (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (wSieci).

2016-08-08, 21:34

Debata Poranka: Nowy sojusz rosyjsko-turecki?
Władimi Putin i Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania w Baku w 2015 roku. Foto: EASTNEWS

Posłuchaj

09.08.16 Debata Poranka: Nowy sojusz rosyjsko-turecki? Goście: Aleksandra Jarosiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Wiktor Ross (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego) i Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (wSieci).
+
Dodaj do playlisty

Dlaczego wrogowie tak szybko staja się przyjaciółmi? Jakie interesy łączą Erdogana i Putina, że pragną wznowić swoje stosunki – pytał w Debacie Poranka jej prowadzący Robert Walenciak. Jak wskazywała Aleksandra Jarosiewicz, inicjatywa normalizacji stosunków rosyjsko-tureckich leżała po stronie prezydenta Erdogana.  

– To, co w tym momencie obserwujemy, to efekt inicjatywy prezydenta Erdogana, który skalkulował mniej więcej w pół roku po tym, gdy został strącony bombowiec przez tureckie siły zbrojne, że w tym momencie  bardziej opłacalny dla Turcji jest sojusz i współpraca z Rosją niż kontynuowanie tego konfliktu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dr Wiktor Ross podkreślał, że Erdogana i Putina łączy autorytarność oraz ideologia imperializmu.

– Styl rządzenia w sposób naturalny zbliża do siebie dwóch liderów autorytarnych – powiedział rosjoznawca. – Niewątpliwe podobieństwa są również w próbie imperialnej odbudowy – w jednym przypadku imperium rosyjskiego, w drugim panturkizm – dodał.

REKLAMA

Jak zwrócił uwagę Robert Walenciak, przywódców Turcji i Rosji łączy również chęć manifestacji przeciwko Zachodowi.

– Na pewno jest to manifestacja przeciwko Zachodowi, ale są też interesy, które faktycznie zbliżają Erdogana i Putina, jak kwestia syryjska i kwestia Kurdów – zauważyła Aleksandra Jarosiewicz.

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas utrzymywał, że spotkanie Putin-Erdogan to nie zwrot historyczny, ponieważ partia Erdogana, od wielu lat rządząca Turcją, miała bardzo mocną orientację prorosyjską.

– Turcy mają kulturowo wbudowane dobre stosunki z Rosją. Ta w wersji sowieckiej istotnie bowiem pomogła Turcji zachować niepodległość i zaistnieć jako nowoczesne państwo – mówił gość Debaty Poranka.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/dds/pj

___________________

Data emisji: 09.08.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 09.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej