Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego; chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.
2016-08-18, 16:00
Posłuchaj
Rzecznik Ireneusz Kunert: prokuratura prowadzi na razie korespondencję z TK (IAR)
Dodaj do playlisty
Rzecznik Prokuratury Ireneusz Kunert powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że postępowanie jest obecnie na wstępnym etapie gromadzenia pełnej dokumentacji. Ogranicza się do prowadzenia służbowej korespondencji z Trybunałem Konstytucyjnym. Prokurator Kunert dodał, że wstępna kwalifikacja prawna, przyjęta w ramach śledztwa, to przepis artykułu 231 paragraf 1 Kodeksu karnego. Jest to występek zagrożony karą więzienia do lat trzech.
Posłuchaj
Rzecznik Prokuratury Ireneusz Kunert o śledztwie (IAR) 0:13
Dodaj do playlisty
Prezes TK: to próba ograniczenia władzy sądowniczej
- Jest to próba, jak rozumiem - nieudolna, ingerencji w niezależność i odrębność władzy sądowniczej - tak prezes TK Andrzej Rzepliński skomentował informację o wszczęciu śledztwa ws. niedopuszczania przez niego do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm.
Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Postępowanie w sprawie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego zostało zainicjowane zawiadomieniami różnych osób fizycznych i prawnych - podała katowicka prokuratura, prostując przekazaną kilkadziesiąt minut wcześniej informację, że zawiadomienie złożył jeden z niedopuszczonych do orzekania sędziów TK.
- Chciałbym sprostować - śledztwo w tej sprawie zostało wywołane (...) w oparciu o zawiadomienia o przestępstwie złożone w tej sprawie złożone przez różne osoby fizyczne, jak i prawne. Sędzia (TK Mariusz) Muszyński w tej sprawie formalnie nigdy nie inicjował postępowania - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach Ireneusz Kunert. Sprecyzował, że śledztwo zostało wszczęte 20 lipca.
Sprecyzował też, że po zawiadomieniach – złożonych w różnych prokuraturach – i przekazaniu sprawy przez Prokuratora Generalnego do Katowic, sędzia Muszyński został przesłuchany jako świadek.
Jeszcze w środę Rzepliński podtrzymał, że nie może dopuścić do orzekania trzech sędziów TK wybranych przez obecny Sejm. Tego dnia podano, że Muszyński napisał do Rzeplińskiego list, w którym żądał umożliwienia mu podjęcia obowiązków zawodowych; zapowiedział, że inaczej podejmie "odpowiednie kroki prawne". W czwartek Rzepliński powiedział PAP, że odpowiedział już na to pismo; nie ujawnił szczegółów.
Powiązany Artykuł
![Stanisław Karczewski 1200 moz ok.jpg](http://static.prsa.pl/images/b6c87758-bcaf-466b-8edb-e5925bfd0992.jpg)
"Po wakacjach ruszą prace nad ustawę o TK"
W lipcu w Sejmie prezes TK mówił podczas prac nad nową ustawą o TK, że przewidywane przez nią dopuszczenie trzech sędziów z grudnia ub.r. do orzekania prowadzi do niekonstytucyjnego zniweczenia wyroku z 3 grudnia ub.r. TK uznał wtedy, że wybór trzech sędziów z października ub.r. przez poprzedni Sejm jest konstytucyjnie ważny, a prezydent ma obowiązek ich zaprzysiężenia.
REKLAMA
Rzepliński mówił wtedy, że prezes TK nie może dopuścić trzech grudniowych sędziów do orzekania, bo według wyroku TK ich miejsca są zajęte przez wcześniej wybranych trzech sędziów z października 2015 r. (są to: Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak). PiS podkreśla, że nie ma żadnej podstawy prawnej, by prezes TK nie dopuszczał do orzekania sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta.
We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK z 22 lipca. Według TK nie wchodzi w życie jej kilkanaście przepisów, uznanych przezeń za niekonstytucyjne 11 sierpnia. Działając na podstawie ustawy o TK z czerwca 2015 r., TK uznał za niekonstytucyjne kilkanaście zapisów, w tym m.in: zobowiązanie prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Rząd zapowiedział wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku, bo wydano go z naruszeniem prawa.
PAP/IAR/agkm
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: po wakacjach ruszą prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (WIDEO TVP INFO)
REKLAMA
REKLAMA