7 Dni Wschód: 25 lat niepodległości Ukrainy

24 sierpnia 1991 roku. To jedna z najważniejszych dat w najnowszej historii Ukrainy. Wtedy Rada Najwyższa uchwaliła Deklarację Niepodległości. Goście audycji 7 Dni Wschód – prof. Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk i Piotr Tyma ze Związku Ukraińców w Polsce mówili m.in. o tym, jak doszło do uzyskania suwerenności przez Ukrainę.

2016-08-21, 12:18

7 Dni Wschód: 25 lat niepodległości Ukrainy
Ukraińscy żołnierze podczas próby przed planowaną paradą wojskową będącą częścią uroczystości związanych z 25. rocznicą uzyskania suwerenności przez Ukrainę.Foto: AFP/EAST NEWS

Posłuchaj

21.08.16 7 Dni Wschód: 25 lat niepodległości Ukrainy
+
Dodaj do playlisty

Próby uzyskania niepodległości Ukraińcy podejmowali już po I wojnie światowej. Wówczas jednak nie udało się stworzyć suwerennego państwa. Po II wojnie światowej Ukraina stała się republiką związkową Związku Radzieckiego. Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Stryjek, polityka ZSRR odcisnęła duże piętno na Ukrainie.

– Efektem sowieckich rządów był niemal zupełny brak narodowej elity. W 1991 roku byli przedstawiciele kultury, ale kraj był pozbawiony sprawnych administratorów i inżynierów – mówił ekspert z PAN.

Choć od 1991 roku minęło już 25 lat, Ukraina nie jest jeszcze w pełni ukształtowanym organizmem państwowym. – Tworzenie tożsamości narodowej to proces, który ćwierć wieku roku mógł się dopiero rozpocząć. Ten proces się jeszcze nie zakończył, ale w 2014 roku [podczas Majdanu – przyp. red.] przekroczył zasadniczą, nieodwracalną barierę – podkreślał prof. Tomasz Stryjek.

Piotr Tyma w Polskim Radiu 24 z kolei mówił m.in. o niszczeniu Cerkwii greckokatolickiej przez władze ZSRR.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej