O przyszłości UE w Warszawie. "Polska ma konkretne rozwiązania"

- Polska i Niemcy mają ważną rolę do odegrania w Europie – uważa premier Beata Szydło. Jesteśmy państwami, które mogą mieć ogromny wpływ na to, jak potoczą się losy UE – mówiła premier w TVP Info komentując swoje spotkanie z kanclerz Niemiec i wspólne rozmowy przywódców V4 z Angelą Merkel.

2016-08-26, 21:33

O przyszłości UE w Warszawie. "Polska ma konkretne rozwiązania"

Posłuchaj

Premier Beata Szydło o rozmowach z kanclerz Niemiec/IAR
+
Dodaj do playlisty

Beata Szydło poinformowała, że kanclerz Merkel podziela wiele polskich uwag, ale są też różnice zdań. - To jest naturalne, ale trzeba szukać kompromisów i rozwiązań, które będę łączyły, a nie dzieliły – stwierdziła szefowa rządu.

Premier zapowiedziała, że Polska będzie prowadziła w najbliższym miesiącach bardzo aktywną politykę zagraniczną, w czym pomaga przewodnictwo w grupie V4.  Poinformowała, że najbliższe spotkanie Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się za kilka dni w Krynicy.

- Chcemy być państwem aktywnym i pokazywać możliwości wyjścia z kryzysu UE, nie ukrywamy swoich ambicji, ale co najważniejsze, Polska ma konkretne rozwiązania – oznajmiła szefowa polskiego rządu.

Beata Szydło stwierdziła, że konieczne jest zdiagnozowanie sytuacji po Brexicie. W UE są kraje które nie łączą Brexitu z koniecznością reformy UE, ale według premier, żeby UE była bliżej obywatela, to niezbędne są reformy zmierzające do tego, aby państwa narodowe były silniejsze, a obywatele poczuli, że brukselscy urzędnicy się o nich troszczą.

REKLAMA

TVP Info

Premier poinformowała, że zaproponowała kompromis "w najważniejszych z kryzysów jaki mamy w UE, kryzysie migracyjnym". Propozycja Beaty Szydło to: zwiększenie środków na pomoc humanitarną, zabezpieczenie granic zewnętrznych i wspieranie państw trzecich. Zdaniem premier, rozwiązywanie problemu migracji poza granicami UE jest jedyną drogą.

- Jest zrozumienie, że powinniśmy tego kompromisu poszukiwać – zapewniała Beata Szydło.

Premier poinformowała, że zaprosiła Merkel do Polski, a kanclerz zapewniła, że "będzie robiła wszystko, aby na takie bilateralne spotkanie jeszcze w tym roku przyjechać".

REKLAMA

- Podkreśliłam, że zależy nam także na odtworzeniu spotkań w formacie Trójkąta Weimarskiego. W niedzielę spotykają się ministrowie spraw zagranicznych w tym formacie, jest 25-lecie Trójkąta Weimarskiego. Polska zaoferowała, że chce być gospodarzem tego spotkania w formacie premierów - powiedziała szefowa rządu.

Angela Merkel i przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej przyjechali w piątek do Warszawy na zaproszenie szefowej polskiego rządu. Jeszcze przed rozmowami, przywódcy podkreślali, że mają one służyć przygotowaniu do nieformalnego spotkania unijnych przywódców 16 września w Bratysławie, które ma być poświęcone konsekwencjom brytyjskiego referendum dla UE. Liderzy wskazywali na bezpieczeństwo i wzrost gospodarczy jako punkty możliwej współpracy.

TVN24/x-news

Do spotkania planowanego w Bratysławie nawiązała też kanclerz Niemiec. Angle Merkel stwierdziła, że trzeba zastanowić nad tym, jakie w przyszłości podjąć działania, by Unia Europejska była silniejsza.

REKLAMA

Merkel powiedziała, że podczas szczytu w Bratysławie ma być też mowa o sprawach gospodarczych. Jej zdaniem, ludzie zaakceptują Europę, jeżeli ta zapewni im dobrobyt. - Brexit jest cezurą w historii integracji europejskiej. - Ważne jest, żebyśmy opracowali staranną odpowiedź - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel zaproponowała też, by w kwestii wzmocnienia polityki bezpieczeństwa podstawę stanowił Traktat Lizboński.  Podkreśliła, że ograniczenie napływu uchodźców powinno zostać osiągnięte we współpracy z krajami północnej Afryki oraz Turcji.

Europejska armia

Z kolei po rozmowach, podczas oświadczeń dla prasy, premierzy: Węgier Viktor Orban i Czech Bohuslav Sobotka zaproponowali rozpoczęcie dyskusji o armii europejskiej. Pytany o tę kwestię wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził, że jest to "bardzo daleko idący postulat".

- Nie wykluczamy dyskusji na temat poprawy zdolności obronnych, także militarnych, Europy, natomiast zwracamy uwagę, że tego typu proces - co wydaje się dobrze rozumiane w Berlinie - musi być komplementarny z NATO i nie może zaburzać spójności polityki obronnej całego Zachodu, która wykracza daleko poza granice europejskie - podkreślił wiceszef MSZ. "Pod takimi warunkami kroki w tym kierunku są możliwe" - zaznaczył.

REKLAMA

polskieradio.pl/TVP Info.PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej