Praca niepełnosprawnych: jak przełamać niechęć firm?

Bezrobocie w naszym kraju systematycznie spada, jest już poniżej 9 procent. Niestety ten optymistyczny wskaźnik nie dotyczy osób niepełnosprawnych.

2016-08-30, 09:23

Praca niepełnosprawnych: jak przełamać niechęć firm?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O problemach osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówiły w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON i Monika Tykarska, szefowa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Obecnie mamy ok. 3,3 mln osób niepełnosprawnych, z czego aktywnych zawodowo jest mniej niż 22 proc. – mówi Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON - Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Niekorzystne przepisy

Wolniejszy spadek bezrobocia wśród tej grupy osób związany jest z niekorzystnymi przepisami dotyczącymi rehabilitacji i zatrudniania niepełnosprawnych, dodaje Anna Węgrzynowicz.

- Ciągłe zmiany przepisów są niekorzystne dla pracodawców, co też powoduje, że nie chcą oni zatrudniać osób z niepełnosprawnością. Ciągle następuje zmniejszenie dofinansowań, zrównywanie rynku chronionego z rynkiem otwartym, zmniejszenie ulg z 80 na 50 proc. Jest wiele czynników, również brak chęci wśród pracodawców. To są też powody, dla których wśród niepełnosprawnych jest mniejszy spadek bezrobocia – wymienia gość radiowej Jedynki.

Korporacje niechętnie zatrudniają niepełnosprawnych

Choć może wydawać się to zaskoczeniem, często niepełnosprawnych nie chcą zatrudniać duże korporacje, mówi Monika Tykarska, szefowa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.

- Duże korporacje, które mają swoje procedury, gdzie osoba z niepełnosprawnością nagle wydaje się inna, ma inne potrzeby, inne przepisy jej dotyczą, jest „zagrożeniem” dla porządku pracy i nawet sami pracownicy blokują jej zatrudnienie. Pracownicy w kadrach, w działach HR mówią: po co nam ten problem – zaznacza ekspertka.

Konkurs Lodołamacze

Szacuje się, że wśród niepełnosprawnych liczba osób z wykształceniem sięga od 4 do 9 procent. Pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i działają na ich rzecz, POPON wyróżnia w Konkursie Lodołamacze, którego 11. edycja właśnie trwa.

- Musimy ciągle pamiętać, że osobom, które przychodzą do naszych biur pośrednictwa, które prowadzimy, jest wszystko jedno, czy pracują na otwartym czy chronionym rynku pracy. Oni chcą pracować u dobrego pracodawcy. Przy okazji Konkursu Lodołamacze pokazujemy takich pracodawców, którzy mówią, że później łatwiej jest im pozyskiwać dobrych pracowników, nie tylko niepełnosprawnych – mówi Monika Tykarska.

W tegorocznej edycji Konkursu Lodołamacze zgłosiło się ponad 400 pracodawców, podkreśla Anna Węgrzynowicz.

- Mamy tendencję wzrostową. Jak zaczynaliśmy konkurs, to było ok. 200 pracodawców. Natomiast przez te lata zwiększyła się liczba pracodawców, osób, które zgłaszają swoich pracodawców do tego konkursu. Mamy trzy kategorie: Zatrudnienie chronione, Otwarty rynek i Instytucja. To są bardzo różne firmy: od jedno-, dwuosobowych po duże przedsiębiorstwa. Kapituła konkursu patrzy nie tylko na to, jak dużo jest zatrudnionych osób niepełnosprawnych w danej firmie, ale również jakie działania ci pracodawcy wykonują na rzecz osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia Anna Węgrzynowicz.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą korzystać z dofinansowania do każdego  zatrudnionego z niepełnosprawnością. Są dodatkowe obciążenia z racji dodatkowego urlopu czy zwolnień lekarskich, ale przecież nie bez powodu te osoby otrzymały orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zauważa Monika Tykarska.

Rozstrzygnięcie Konkursu Lodołamacze już 29 września.

Aleksandra Tycner, awi

Polecane

Wróć do strony głównej