Wyjątkowa wystawa przed Parlamentem Europejskim. Upamiętni zamordowanych w 1941 roku profesorów lwowskich

Na Esplanadzie Solidarności przed Parlamentem Europejskim w Brukseli otwarto we wtorek wystawę przypominającą o zamordowaniu przez Niemców w 1941 r. Polaków wykładających na uczelniach wyższych we Lwowie.

2016-08-30, 21:30

Wyjątkowa wystawa przed Parlamentem Europejskim. Upamiętni zamordowanych w 1941 roku profesorów lwowskich
Fragment plakatu wystawy "Kaźń profesorów lwowskich". Foto: ipn.gov.pl

Przygotowana przez IPN ekspozycja zatytułowana "Kaźń Profesorów Lwowskich" poświęcona jest wydarzeniom z lipca 1941 roku, do których doszło na Wzgórzach Wuleckich. Hitlerowcy rozstrzelali tam 25 profesorów lwowskich wyższych uczelni oraz członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych.

Wymordowane elity

Na wystawę składają się stylizowane na marmurowe bloki, na których umieszczono zdjęcia zamordowanych i ich biogramy w językach polskim, ukraińskim, angielskim i niemieckim. Całość otoczona została fotografiami i informacjami o Lwowie, Galicji, a także mordowaniu polskich elit.

Powiązany Artykuł

Stocznia_Gdańska_S.A,_historic_gate free 1200.jpg
Co działo się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? Porozumienia Sierpniowe: chronologia wydarzeń

- Tak się dzieje, że te ziemie, które odpadły od Rzeczypospolitej, zabierają ze sobą również po części pamięć - powiedział dziennikarzom w Brukseli europoseł PiS Ryszard Legutko odpowiadający za sprowadzenie wystawy do belgijskiej stolicy.

Jak zaznaczył, dlatego o wydarzeniach tych należy pamiętać i przypominać również poza Polską. - Może również tu, w Brukseli, w tym świecie, który jest coraz bardziej przysłonięty mgłą ideologiczną - mówił polityk.

Spalone zwłoki

Aresztowani przez Niemców naukowcy byli pracownikami trzech lwowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej. Od niemieckich kul zginął wówczas m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Zamordowani Polacy nie doczekali się godnego pochówku. W październiku 1943 r. ich zwłoki zostały odkopane, a następnie spalone w pobliskim Lesie Krzywczyckim, przez co ślady zbrodni uległy zatarciu.

Sprawców zbrodni nie udało się osądzić, choć była ona m.in. przedmiotem obrad Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w 1946 r. w Norymberdze.

Śledztwo IPN

W 2003 r. za sprawą pionu śledczego IPN w Rzeszowie ponownie zaczęto szukać winnych egzekucji Polaków. Pojawiły się nowe dowody - dokumentacja przekazana w 2001 r. do Archiwum Akt Nowych przez Władysława Żeleńskiego, bratanka Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W 2007 r. śledztwo po raz kolejny umorzono.

W lipcu 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich odsłonięto pomnik profesorów zamordowanych w 1941 r. przez Niemców. Monument powstał z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa. 

PAP/dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej