Spacery po Stoczni Gdańskiej z kobiecej perspektywy
W ramach projektu Metropolitanka Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku organizuje spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Historię stoczni można poznać z perspektywy pracujących tu niegdyś kobiet, które stanowiły nawet 1/3 załogi tego zakładu pracy. Mówiły o tym w Polskim Radiu 24 Anna Urbańczyk (IKM Gdańsk) i Helena Dmochowska (suwnicowa, przewodniczka po Stoczni Gdańskiej).
2016-08-30, 19:00
Posłuchaj
Podczas spacerów można dowiedzieć się na czym polegała praca suwnicowej, jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach i czy bycie robotnicą było powodem do dumy.
Anna Urbańczyk zaznaczyła, że Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zajmuje się m.in. dziedziną nauki zwaną herstorią (ang. historia kobiet). – Pokazujemy w niej, że najczęściej na kartach podręczników historii, w wiadomościach czy w polityce głównie występują nazwiska męskie mimo że, bardzo często, historie współtworzyły kobiety – podkreśliła. – Kobiety nie zawsze potem okazywały się sławne i np. nie wchodziły do rządu mimo że były bardzo ważne w strajkach – dodała.
Helena Dmochowska zaznaczyła z kolei, że podczas strajków kobiety np. pielęgniarki, wywoziły chorych, których chciano ukryć czy pomagały spotykać się danym osobom, w miejscach gdzie można było drukować i kolportować prasę.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/pr/pj
___________________
Data audycji: 31.08.16
REKLAMA
Godzina audycji: 11:45
REKLAMA