Polskie szpitale wciąż zadłużone
Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że pomoc państwa przekazywana na oddłużenie szpitali nie spowodowała ich restrukturyzacji. O przyczynach zadłużenia publicznych szpitali mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz (Uczelnia Łazarskiego).
2016-08-31, 14:43
Posłuchaj
Z raportu NIK wynika, że publiczne zakłady opieki zdrowotnej zadłużone są na kwotę ok. 10 miliardów złotych. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wynika to z niegospodarności placówek zdrowia.
– Niepokojące jest przyzwyczajenie, że szpital nie może upaść, dlatego pomocna ręka państwa zawsze się pojawi – podkreślał dr Jerzy Grygiewicz. – Często wymusza się również na Narodowym Funduszu Zdrowia płacenie za nadlimity świadczeń i przyjmuje się do szpitali pacjentów niepotrzebnie. Szpital otrzymuje za dodatkową hospitalizacje środki finansowe, a pacjenci są hospitalizowani, mimo że ich stan kliniczny tego nie wymaga – powiedział gość Polskiego Radia 24.
– Ponadto w małych szpitalach zdarzają się sytuacje, że poród odbywa się raz na dwa dni, a trzeba utrzymywać całą infrastrukturę szpitalną. To nie tylko niegospodarne, ale i niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ im rzadziej wykonuje szpital dane procedury medyczne, tym ryzyko błędów jest zdecydowanie większe – mówił.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Z drem Jerzym Gryglewiczem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds/pj
___________________
Data emisji: 31.08.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA