Gospodarcze wyzwania szczytu G20 w Chinach
W Chinach trwają rozmowy światowych przywódców skupionych w grupie G20. O szczycie w Hangzhou mówili w Pulsie Gospodarki Marta Petka-Zagajewska, główna ekonomistka w Raiffeisen Polbank, Piotr Soroczyński, główny ekonomista KUKE i Marek Zuber, ekonomista.
2016-09-05, 11:36
Posłuchaj
Szczyt G20 poświęcony jest sposobom pobudzenia światowej gospodarki i stworzeniu podstaw globalnego wzrostu. Do Hanghou przybył m.in. prezydent USA Barak Obama i premier Wielkiej Brytanii Theresa May.
– Świat dzisiaj nie jest jednorodny, więc jeśli mamy stosować kolejne makroekonomiczne instrumenty wsparcia, to nie takie same w różnych częściach globu – utrzymywał Marek Zuber. – Rozpatrywałbym ten szczyt jako wyzwanie dla różnorodnego świata, a szczególnie dla Wielkiej Brytanii i działań premier May, by maksymalnie zniwelować negatywne skutki ewentualnego Brexitu – dodał.
Piotr Soroczyński wskazywał w Polskim Radiu 24 na słabości światowej gospodarki.
– Mamy cały czas problem z pomysłem na to, by popchać świat w stronę rozwojową – mówił gość Polskiego Radia 24. – Ekonomiści powinni porozmawiać z socjologami, by wymyśleć, co zrobić, żeby ludziom chciało się chcieć, ponieważ instrumenty stricte ekonomiczne nie działają – wskazywał.
REKLAMA
Marta Petka-Zagajewska mówiła, że spotkania w Chinach pokażą, czy istnieje pole, by świat dalej ze sobą współpracował, czy też bardziej ze sobą walczył.
– Otoczenie niepewności, kiedy każdy walczy o swój wzrost gospodarczy, skłania do intensyfikacji działań protekcjonistycznych. Nastroje polityczne w wielu państwach nie sprzyjają zawieraniu globalnych porozumień o strefach wolnego handlu i współpracy – podkreślała.
Do grupy G20 należą: Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Meksyk, Niemcy, Republika Korei, Republika Południowej Afryki, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Unia Europejska.
Szczyt G20 odbywa się w chińskim Hangzhou w dniach 4-5 września.
REKLAMA
W Pulsie Gospodarki również o przyszłości umowy o wolnych handlu między USA a Unią Europejską TTTIP, Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz nowym Kodeksie pracy.
Audycję prowadziła Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/dds
_________________
REKLAMA
Data emisji: 05.09.2016
Godzina emisji: 10.17
Polecane
REKLAMA