Kultura Nie Całkiem Osobista: Między sportem a literaturą
Niewielu umie pisać o sporcie tak, żeby zainteresować nim nawet tych, którzy w szkole notorycznie zwalniali się z WF-u. Jednym z takich pisarzy jest Marek Bieńczyk, autor m.in. takich książek jak "Melancholia", "Jabłko Olgi, stopy Dawida", "Książka twarzy" (Nagroda Nike w 2012 roku), "Kroniki wina". Pisarz był gościem audycji Kultura Nie Całkiem Osobista.
2016-09-04, 23:59
Posłuchaj
Przez kilka ostatnich miesięcy sport gościł bardzo intensywnie w naszym życiu, za sprawą Euro we Francji i Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Marek Bieńczyk opowiadał w Polskim Radiu 24 o tym, w jaki sposób fascynacja sportem przekłada się w jego życiu na literaturę.
W programie również o wystawie "Undressed. A Brief History of Underwear" ("Rozebrani. Krótka historia bielizny"), którą właśnie można oglądać w Victoria and Albert Museum w Londynie. Z krytykiem sztuki, dr Moniką Małkowską, przyglądnęliśmy się bieliźnianym przemianom na przestrzeni wieków i powiązaniom tej części garderoby ze zmianami społecznymi i obyczajowymi.
W audycji, w dzień po Narodowym Czytaniu "Quo vadis" sprawdziliśmy także, w jaki sposób twórczość Henryka Sienkiewicz zaistniała w popkulturze. Przypomnieliśmy m.in. radiowe skecze Andrzeja Waligórskiego i Kabaretu Elita z cyklu "Rycerzy Trzech.", będące parodią "Trylogii".
Gospodarzem audycji Kultura nie Całkiem Osobista była Magda Mikołajczuk.
REKLAMA
Polskie Radio 24
___________________
Data emisji: 04.09.2016
Godzina emisji: 23:10
REKLAMA
REKLAMA