Na giełdach Europy Zachodniej indeksy w górę
W zachodniej Europie na giełdach zwyżki wskaźników. Jednak obawy inwestorów o politykę monetarną banków centralnych i inne ważne dla graczy rynkowych sprawy, jak chociażby ceny ropy naftowej, tak szybko nie znikną.
2016-09-14, 10:09
- Inwestorzy na rynkach zaczynają dostrzegać, że wyceny akcji są wysokie i że rekordowo niskie stopy procentowe banków centralnych na świecie nie pozostaną z nami na zawsze - mówi Mark Lister, ekonomista Craigs Investment Partners.
- Przed nami wiele ryzyk - czekają nas wybory prezydenckie w USA, kilka spotkań banków centralnych na świecie, i do tego te wahające się ceny ropy naftowej - wymienia.
Rynki uzależnione od banków centralnych
Lister podkreśla, że rynki na świecie stały się za bardzo uzależnione od tego, co zrobią banki centralne.
- Rynki stały się niebezpiecznie uzależnione od wsparcia banków centralnych i przyszedł czas na przebudzenie - że nie zawsze takie wsparcie banków będzie - ostrzega.
Europejskie giełdy są na "jak najlepszej drodze", aby zaliczyć już drugi tydzień z rzędu ze spadkami wskaźników. Na rynkach rosną obawy, że banki centralne straciły entuzjazm, aby polityką monetarną wspierać gospodarki.
I lepsze, i słabsze dane makro
Na dodatek na rynki docierają i lepsze, i słabsze dane makro. Wiele z publikowanych wskaźników okazuje się być gorszych od prognoz analityków - oceniają eksperci Citigroup Inc.
Rano dane ze swojej gospodarki podała Japonia - były one poniżej wstępnych szacunków. Produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 0,4 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się braku zmian produkcji mdm, po wzroście miesiąc wcześniej o 2,3 proc.
Rdr produkcja przemysłowa spadła o 4,2 proc., po spadku poprzednio o 1,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu wstępnie spodziewano się spadku o 3,8 proc.
PAP, awi
REKLAMA