Pomnik Pileckiego na Żoliborzu. Ogłoszono przetarg na jego montaż w terenie
Wydano już pozwolenie na budowę pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił dziś przetarg na jego montaż w terenie.
2016-09-16, 17:19
Pomnik ma stanąć w północnej części pasa między jezdniami al. Wojska Polskiego. Nawiąże w ten sposób do miejsca, w pobliżu domu rotmistrza, gdzie Pilecki dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu KL Auschwitz, w którym zorganizował ruch oporu.
Projekt pomnika został wybrany w konkursie, w którym zwyciężył projekt firmy "Morfes" S.C. autorstwa rzeźbiarza Jacka Kicińskiego i architekta Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich.
Monument będzie miał formę sześcianu z granitu i betonu, który "przełamuje" rzeźba rotmistrza w mundurze i rogatywce, którego postać "wyłania się" z powstałej szczeliny.
Jak informuje stołeczny Ratusz, sprowadzono i pocięto już granit, z którego zostanie wykonana bryła pomnika, a wykonawca pracuje nad odlewem figury w brązie. Projekt rzeźby zaakceptować mieli także już przedstawiciele rodziny Witolda Pileckiego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Nowa placówka badająca polską historię
Ostatni etap prac ma polegać na przygotowaniu terenu oraz złożeniu elementów pomnika w jedną całość. Wydano już pozwolenie na budowę, a w piątek Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na montaż, na który oferty można składać do 3 października br.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dobrowolnie dał się schwytać podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz.
Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.
(Film - Szczątki rtm. Pileckiego i gen. Nila mogą leżeć na Łączce, pod grobami z lat 80. „Odpowiada za to ekipa Jaruzelskiego”. Źródło: TVP INFO)
REKLAMA
W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na "Łączce" Cmentarza Wojskowego na Powązkach.
Powiązany Artykuł
Witold Pilecki
Wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. W 1990 r. został zrehabilitowany. Później odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika. W 2009 r. pośmiertnie został mu nadany tytuł honorowego obywatela Warszawy.
pp/PAP
REKLAMA