Wybory w Rosji. W regionach będą rządzić przeważnie te same osoby
W wyborach regionalnych w Rosji, w których wyłaniano w niedzielę gubernatorów obwodów i przywódców republik, wygrywają kandydaci, którzy do tej pory pełnili te stanowiska - wynika z danych ogłoszonych w poniedziałek.
2016-09-19, 19:00
Dane te nie są jeszcze we wszystkich przypadkach pełne, jednak wskazują na wygraną wszystkich polityków do tej pory pełniących te funkcje.
W obwodzie uljanowskim zwycięża p.o. gubernatora Siergiej Morozow, należący do rządzącej partii Jedna Rosja. Morozow po raz pierwszy został mianowany szefem administracji regionu w 2004 roku, następnie dwukrotnie zaproponowali go na gubernatora kolejni prezydenci, Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew.
P.o. gubernatora Kraju Zabajkalskiego Natalia Żdanowa wygrywa wybory w tym regionie. Żdanowa również jest członkinią Jednej Rosji. Została mianowana przez prezydenta p.o. gubernatora w lutym tego roku, po rezygnacji dotychczasowego gubernatora Konstantina Ilkowskiego.
W obwodzie twerskim zwycięża reprezentant Jednej Rosji i dotychczasowy p.o. gubernatora Igor Rudenja. Objął on stanowisko w marcu br. po rezygnacji poprzedniego gubernatora Andrieja Szewielewa.
REKLAMA
W obwodzie tulskim wygrywa p.o. gubernatora od lutego br. Aleksiej Diumin, startujący jako kandydat niezależny. Przed nominacją w lutym Diumin był wiceministrem obrony Rosji, wcześniej służył w Federalnej Służbie Ochrony (FSO), odpowiedniczce polskiego BOR-u.
Dotychczasowi szefowie republik wygrywają wybory w swoich regionach. W Republice Tuwa jest to kandydat Jednej Rosji Szołban Kara-ooł, przywódca republiki od 2007 roku. Dotychczasowy p.o. szefa republiki wygrywa w Komi - to Siergiej Gaplikow, mianowany przez Putina po aresztowaniu poprzedniego szefa regionu Wiaczesława Gajzera, oskarżonego o stworzenie grupy przestępczej.
Szefowie dwóch republik Kaukazu Północnego: Osetii Północnej i Karaczajo-Czerkiesji zostali wyłonieni przez parlament, są nimi: Wiaczesław Bitarow, dotąd p.o. szefa republiki i Raszid Tiermiezow, który stoi na czele Karaczajo-Czerkiesji od 2011 roku.
W Czeczenii już po przeliczeniu nieco ponad 15 proc. głosów poinformowano, że Ramzan Kadyrow zdobył 97 proc. głosów w bezpośrednich wyborach szefa republiki.
REKLAMA
Łącznie w dziewięciu regionach Federacji Rosyjskiej odbyły się w niedzielę wybory szefów republik i gubernatorów obwodów, w ramach oficjalnego tzw. wspólnego dnia głosowania.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) /agkm
(WIDEO TVP INFO: opozycja o fałszerstwach)
REKLAMA