Decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego pod lupą CBA

15 tys. decyzji wydanych przez Samorządowe Kolegium w Warszawie sprawdza Centralne Biuro Śledcze. Większość z nich dotyczy reprywatyzacji – podaje portal tvp.info.

2016-09-20, 10:19

Decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego pod lupą CBA
PKiN w Warszawie. Foto: Beata Krowicka / PR

Posłuchaj

Piotr Kaczorek: wykazy obejmują informacje dotyczące stron tego postępowania, orzeczeń i rozstrzygnięć
+
Dodaj do playlisty

Kontrola to efekt prośby CBA o sporządzenie wykazu wszystkich spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze miało objąć w nim lata 1995-2016.

Co w wykazie?

Jak dowiedział się portal tvp.info CBA otrzymało już takie dane – to ponad 15 tys. spraw. Jest to szczegółowy wykaz, w którym znajdują się sygnatury spraw, krótki opis, dane adwokatów, dane osób orzekających oraz informacja o tym, jakie zapadło rozstrzygnięcie.

- Wystąpiliśmy do SKO o takie zestawienie. Obecnie jest ono poddawane szczegółowej analizie. Nic więcej na obecnym etapie nie mogę powiedzieć – mówi Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji CBA.

Według portalu CBA sprawdza powiązania między adwokatami, reprezentującymi strony przed SKO a orzecznikami.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

reprywatyzacja 1200 free.jpg
Reprywatyzacja w Warszawie

Poszukiwania sieci powiązań

- Wiele spraw reprywatyzacyjnych było w ratuszu rozpatrywanych negatywnie. Strony się odwoływały od decyzji miasta do SKO. Tam wygrywali zwrot mienia. Sprawdzamy, czy te orzeczenia były merytoryczne, czy może o korzystnym rozpatrzeniu decydowały inne względy, jak znajomości między stronami, a osobami orzekającymi – mówi źródło w CBA w rozmowie z portalem tvp.info.

Agenci sprawdzają cały proces decyzyjny aż do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. – Jak zakończymy analizę będziemy wiedzieć, czy pewne konfiguracje osób się nie powtarzały. To bardzo ważny materiał, który będzie bardzo pomocny w śledztwie, które obecnie prowadzimy – mówi portalowi informator.

Na początku września, na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, powołano trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji. Prokuratura Regionalna w Warszawie bada 40 spraw reprywatyzacyjnych. Specjalny zespół prokuratorów zajmie się postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury rejonowe i okręgowe. Wśród nich jest 19 śledztw, które zostały wcześniej umorzone, 20 - w których odmówiono wszczęcia postępowania i jedno zawieszone.

tvp.info/IAR/koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej