Ruszają prace nad nowym Kodeksem pracy. Obejmą m.in. czas pracy, umowy śmieciowe
W tym tygodniu w piątek odbędzie pierwsze spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
2016-09-20, 15:36
Posłuchaj
Przed ekspertami jest trudne zadanie przygotowania dwóch projektów kodeksów, regulujących z jednej strony problematykę indywidualnego stosunku pracy, a z drugiej strony, kwestie związane ze zbiorowym prawem.
̶ Bez wątpienia jednak nowe przepisy są potrzebne, mówi Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji.
Podkreśla, że projekty przygotowane przed kilku laty zostaną rozbudowane, gdyż istnieje potrzeba stworzenia nowych instytucji.
̶ Przypominam, że Kodeks pracy powstał w 1974 roku i był ponad 100 razy nowelizowany - mówi.
Nowy Kodeks pracy jest niezbędny
Mec Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy podkreśla, że przed Komisją stoi sporo wyzwań, ale zmiany są konieczne, by nowy Kodeks pracy odpowiadał obecnej rzeczywistości.
I daje przykład czasu pracy, który dawniej dotyczył np. okresu od. 6.00 do 14.00, gdy teraz, w dobie połączeń komórkowych, oznacza gotowość właściwie przez całą dobę.
Najważniejsze sprawy do szybkiego poprawienia
Monika Gładoch zwraca uwagę, że kwestii, którymi należy się zająć w pierwszej kolejności jest kilka. Przede wszystkim, jak mówi, należy stworzyć "mały kodeks".
̶ I dotyczy to specjalnych przepisów obejmujących tzw. małych pracodawców, zatrudniających do 20, a może 50 osób – podkreśla gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Ważne są też umowy śmieciowe
Mec Wojciechowski natomiast podkreśla, że jedną z istotnych kwestii, nad którym eksperci Komisji Kodyfikacyjnej będą musieli się pochylić, to stosunek pracy i umowy śmieciowe.
Jak podkreśla, nie wie, w którym kierunku pójdą nowe rozwiązania.
̶ Kiedyś była koncepcja tzw. kontraktu jednolitego, teraz idzie to w innym kierunku, ale myślę, że Kodeks powinien przesądzić jaka będzie relacja między umową o pracę a umową cywilnoprawną – mówi prawnik.
Co powinien regulować Kodeks pracy
Wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Monika Gładoch przyznaje, że jedną z podstawowych kwestii do rozstrzygnięcia będzie pytanie, czy prawo pracy ma być czystym prawem pracy, czy też powinno być rozszerzone na inne formy zatrudnienia.
Kwestii do rozstrzygnięcia jest wiele, tymczasem eksperci Komisji Kodyfikacyjnej będą mieć półtora roku na przygotowanie nowej konstytucji zatrudnienia.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA