Pracownicy ochrony zdrowia domagają się podwyżki płacy minimalnej

Uczestnicy sobotniej manifestacji porozumienia zawodów medycznych domagali się podwyżek, bo - jak oceniają - pensje wielu grup w służbie zdrowia są głodowe. Gościem Polskiego Radia 24 był ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia Grzegorz Byszewski.

2016-09-26, 17:37

Pracownicy ochrony zdrowia domagają się podwyżki płacy minimalnej
Zebrani na pl. Konstytucji uczestnicy marszu słuchają przemówienia ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

26.09.16 Grzegorz Byszewski: „Za kilka lat, bez żadnych zmian systemowych, nasz system kompletnie się rozpadnie. Dostępność będzie na tak niskim poziomie, że każdy z nas będzie musiał szukać pieniędzy na leczenie we własnej kieszeni”.
+
Dodaj do playlisty

Podczas manifestacji zbierane były podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o płacach minimalnych w ochronie zdrowia. Według jego założeń, pielęgniarki zarabiałyby 6 tys. zł, a lekarze - 12 tys. zł. Gdyby ten projekt trafił pod dyskusję, byłby jednym z dwóch, ponieważ mówi się także do projekcie ministerialnym.

Zdaniem Grzegorza Byszewskiego, bardziej prawdopodobne jest przegłosowanie projektu ministerialnego. - Większe szanse ma na pewno projekt ministerialny, ponieważ projekt obywatelski jest zbyt kosztowny – zaznaczył gość.

Byszewski dodał także, że jeśli w służbie zdrowia nic się nie zmieni, mogą nas czekać białe miasteczka. – To jednak nie byłoby jeszcze najgorsze. Gorsze jest to, że za kilka lat, bez żadnych zmian systemowych, nasz system kompletnie się rozpadnie. Dostępność będzie na tak niskim poziomie, że tak naprawdę każdy z nas będzie musiał szukać pieniędzy na leczenie we własnej kieszeni. To jest najgorszy scenariusz dla Polaków – podsumował Byszewski.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr/pj

__________________

Data emisji: 26.09.16

REKLAMA

Godzina emisji: 14:35

 

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej