Szef NATO: siły wojskowe Sojuszu i UE wzajemnie się uzupełniają

UE może wzmocnić swoje środki obrony bez szkody dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - ocenił we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed nieformalnym spotkaniem ministrów obrony UE. Poważne zastrzeżenia co do tego ma brytyjski rząd.

2016-09-27, 14:59

Szef NATO: siły wojskowe Sojuszu i UE wzajemnie się uzupełniają

Nie ma sprzeczności między silną europejską obroną a silnym NATO. W rzeczywistości wzmacniają się nawzajem - oświadczył Stoltenberg, wypowiadając się w Bratysławie u boku szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini.

Podczas nieformalnego spotkania w stolicy Słowacji 28 ministrów obrony krajów Unii Europejskiej rozważa różne propozycje poprawy unijnej współpracy w ramach bezpieczeństwa i obrony. Uznano to za jeden z priorytetów na najbliższe miesiące podczas nieformalnego szczytu z 16 września, w którym nie wzięli udziału przedstawiciele Wielkiej Brytanii.

Londyn: taki pomysł może osłabić NATO

Chociaż taki projekt nie jest formalnie rozpatrywany, o czym przypomniała Mogherini, brytyjski minister ds. obrony Michael Fallon powtórzył swój sprzeciw wobec "jakiejkolwiek idei europejskiej armii".

- NATO musi pozostać podstawą naszej obrony i obrony Europy, a taki pomysł mógłby osłabić autorytet Sojuszu - argumentował Fallon przed wtorkowym spotkaniem.

REKLAMA

Stoltenberg wyraził zadowolenie z debaty na temat tego, "jak wzmocnić obronę" UE, uznając ją, podobnie jak Mogherini, za uzupełnienie działań NATO.

Dialog między NATO a UE musi być "przejrzysty i otwarty, aby się upewnić, że naprawdę wzmacniamy Europę, europejską obronę, ale także współpracę transatlantycką" - podkreślił szef Sojuszu.

Dążenia Niemiec i Francji

W związku z perspektywą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Francja i Niemcy dążą do zwiększenia zdolności UE, by prowadzić własne operacje dotyczące bezpieczeństwa. Z kolei Wielka Brytania uważa, że NATO jest jedynym forum europejskiego bezpieczeństwa. Londyn wielokrotnie w przeszłości blokował głębszą współpracę UE w tej sprawie.

Niektóre kraje członkowskie chciałaby (...) jednego zespołu sił. Wygląda to i brzmi jak europejska armia. Sprzeciwimy się temu" - powiedział Fallon. - Europa jest zaśmiecona siedzibami i nie potrzebujemy kolejnej - dodał.

REKLAMA

PAP/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej