Debata Poranka: kondycja szkolnictwa wyższego w Polsce
W przededniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego, w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 rozmawialiśmy o pozycji polskiej nauki w świecie. Naszymi gośćmi byli prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Piotr Müller, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego i Karolina Zbytniewska z portalu „EurActiv.pl”.
2016-09-30, 09:00
Posłuchaj
W ostatnich tygodniach opublikowano po raz kolejny tzw. ranking szanghajski. Wśród pięciuset najlepszych uczelni świata znalazły się dwie polskie – Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Rodzime placówki uplasowały się jednak dopiero w piątej setce, w poprzednich latach były klasyfikowane w czwartej setce zestawienia.
– Rankingi światowe rządzą się swoimi prawami; nie są one do końca obiektywne – oceniał w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski. – Ranking szanghajski w dużej mierze skupia się np. na tym, czy wśród absolwentów uczelni są nobliści. Tutaj trudno konkurować. Jednak Polska, w kontekście udziału w publikacjach naukowych, jest 20. na świecie. Nie jest zatem tak źle, jakby się wydawało – wskazywał z kolei Piotr Müller.
Tymczasem, wicepremier Jarosław Gowin powołał członków Rady Narodowego Kongresu Nauki. Zespół będzie doradzał ministrowi nauki w pracach nad nowym prawem o szkolnictwie wyższym. – Jednym z głównych zadań Narodowego Kongresu Nauki jest wyłonienie uczelni badawczych. To pozwoli na konkurowanie z zagranicznymi uczelniami – wyjaśniał Piotr Müller.
W Debacie Poranka również m.in. o tym, dlaczego rośnie liczba Polaków studiujących poza naszym krajem.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Robert Walenciak.
Polskie Radio 24/mp
_____________________
Data emisji: 30.09.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 9.15
REKLAMA