Wyzwania stojące przed „superministrem” Morawieckim
O wyzwaniach, jakie stoją przed wicepremierem Mateuszem Morawieckim – nowym ministrem finansów i rozwoju oraz o tym, czy rzeczywiście uda mu się zrealizować ambitny program gospodarczy – w Debacie Dnia rozmawiali goście Grzegorza Osieckiego: dr Jakub Borowski z Credit Agricole i Szkoły Głównej Handlowej oraz red. Andrzej Stankiewicz z Onet.pl.
2016-09-29, 18:20
Posłuchaj
Wicepremier Mateusz Morawiecki objął tekę ministra finansów. Stoi od czwartku na czele dwóch ministerstw: rozwoju, jak dotąd, i finansów, w którym zastąpił odwołanego Pawła Szałamachę.
– To sytuacja bez precedensu – od czasów Balcerowicza nikt nie miał takiej władzy nad gospodarką, jak w tej chwili ma Mateusz Morawiecki (...). To ogromne ryzyko – skomentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Stankiewicz.
Dr Jakub Borowski spekulował, że wicepremier Morawiecki uznał, że jest potrzebne przyspieszenie działań, które w jego ocenie zdynamizują wzrost szczególnie inwestycji.
– Te decyzje i działania będą podejmowane znacznie szybciej w sytuacji, w której nie będzie trzeba ich szeroko konsultować. A Ministerstwo Finansów może zgłaszać różnego rodzaju wątpliwości – wskazywał gość Debaty Dnia. – Dobrze jest jednak, jeśli spotykają się różne opinie w trakcie procesu podejmowania decyzji (…) i jeśli w umiarkowany sposób przedstawiciele różnych resortów się spierają, bo wtedy można wykuć rozwiązanie, które jest odporne na czynniki ryzyka. Sytuacja, w której jest jeden minister, który jest jednocześnie ministrem rozwoju i finansów, z jednej strony ułatwia zadanie, z drugiej strony naraża nas na czynniki ryzyka – ocenił dr Jakub Borowski.
REKLAMA
Więcej w całym programie.
Audycję prowadził Grzegorz Osiecki.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Data emisji: 29.09.2016
Godzina emisji: 17.15
REKLAMA