Abonament rtv na innych zasadach? Trwają prace nad zmianami
Chociaż niemal wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce posiadają odbiorniki radiowe i telewizyjne, abonament terminowo płaci zaledwie 10 procent z nich. To jeden z najgorszych wyników w Europie - podkreśla przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.
2016-10-01, 08:16
- W innych państwach to jest 98, 95 procent a u nas grupa normalnie opłacających abonament spada do 10 procent, co jest wynikiem skandalicznym - mówi Kołodziejski.
W tym miesiącu do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy abonamentowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący KRRiT podkreśla, że zwiększenie wpływów z abonamentu pozwoliłoby na zmniejszenie opłat na media publiczne.
- Jeżeli sobie założymy, że abonament będzie ściągalny nie w 10 czy 20 procentach, tylko w 90, bo zawsze jakieś ulgi i zwolnienia będą, to i jego wysokość będzie mniejsza, a na pewno będzie stabilna sytuacja mediów publicznych - argumentuje.
Przewodniczący KRRiT podkreśla, że chodzi o to, by dać Polakom dostęp do treści wyprodukowanych przez media publiczne i żebyśmy się wszyscy solidarnie składali na tę produkcję. - o to jest naprawdę duża wartość dla nas, dla naszych rodziców i przede wszystkim dla naszych dzieci - mówi Kołodziejski.
REKLAMA
Zniesienie "archaicznego" przepisu
Wszyscy zapłacą abonament radiowo-telewizyjny, chyba że zgłoszą brak odbiornika - to jeden z rozważanych przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmian w pobieraniu abonamentu rtv.
Powiązany Artykuł
![Krzysztof Czabański 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8f22a035-6bf1-43bd-a62b-4dcb621b47c0.jpg)
Wiceminister kultury: będziemy próbowali uszczelnić ustawę abonamentową
Zdaniem Witolda Kołodziejskiego, ta propozycja uszczelnienia obecnej ustawy abonamentowej jest najłatwiejsza do wprowadzenia i pozwoli na skuteczne egzekwowanie opłat.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, za archaiczny uważa dotychczasowy przepis o obowiązku rejestracji każdego urządzenia radiowego i telewizyjnego zaraz po zakupie.
Według danych Krajowej Rady, abonament rtv w ubiegłym roku płaciło terminowo niewiele ponad milion gospodarstw domowych, a na 13 i pół miliona gospodarstw zarejestrowane odbiorniki miało zaledwie ponad 6 i pół miliona, z czego połowa była zwolniona z tej opłaty.
REKLAMA
Wysokość miesięcznych opłat abonamentowych w 2016 roku wynosi za używanie radia 7 złotych, a odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego- 22 złote 70 groszy.
IAR/iz
REKLAMA