Zniesienie przez UE limitu produkcji uderzy w polskich producentów cukru?
Kolejna, po zniesieniu kwot produkcji mleka, zmiana w unijnej polityce rolnej już za rok. Czy zaplanowane przez Brukselę odejście od limitowania produkcji cukru, zagrozi opłacalności uprawy buraków cukrowych w Polsce?
2016-10-02, 14:01
Posłuchaj
Zdaniem Kazimierza Kobzy, dyrektora biura Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, odejście od kwotowania może zdestabilizować rynek i obniżyć ceny, stawiając plantatorów w bardzo trudnej sytuacji, przed czym chronią ich dotychczas obowiązujące uregulowania.
Nowe prawo zniszczy stabilność na rynku cukru
─ Kwotowanie dawało stabilność, określało ilość cukru potrzebnego w Unii Europejskiej i w Polsce. Tego zabraknie, zabraknie również ceny minimalnej oraz pożegnamy się z prawem do uprawy i dostawy – mówi gość radiowej Jedynki.
─ Trudno obecnie snuć prognozy co do poziomu cen po wprowadzeniu w życie unijnej decyzji o zaprzestaniu kwotowania produkcji, uważa Paweł Piotrowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej.
Nikt nie wie jakie będą ceny w 2017 r.
─ 2017 r. będzie dla nas rokiem wielkiej niewiadomej. Jakie będą ceny dowiemy się dopiero w październiku 2017 r. – mówi prezes.
Potrzebne ogólnokrajowe porozumienie z plantatorami
Szansę na utrzymanie rynkowej stabilizacji i zabezpieczenie pozycji plantatorów Kazimierz Kobza widzi w zawarciu odpowiednio wcześnie porozumienia między plantatorami i producentami.
Powiązany Artykuł

Cukier najdroższy od 4 lat. W Polsce i na świecie
Jak informuje, podjęta została próba podpisania ogólnokrajowego porozumienia branżowego z producentami cukru, które dawałoby pewność plantatorom.
Są próby narzucenia swoich warunków przez cukrownie niemieckie
─ Niestety próbuję się ominąć to porozumienie, narzucić plantatorom propozycje cukrowni i tu dominują cukrownie niemieckie – mówi Kobza.
Krajowa Spółka Cukrowa wspiera stanowisko polskich plantatorów
Za zawarciem porozumienia opowiada się szef Krajowej Spółki Cukrowej.
Jak podkreśla, jego organizacja zrzesza polskie cukrownie, stąd popiera stanowisko polskich plantatorów.
─ Krajowa Spółka Cukrowa oferuje najlepsze warunki zakupu surowca w przyszłym roku, przyznaje Kazimierz Kobza z Krajowego Związku Plantatorów Burka Cukrowego.
Daje cenę minimalną 26-29 euro za tonę plus wszystkie koszty związane z transportem i podział ewentualnego zysku ponad cenę referencyjną 50 na 50 dla plantatorów, mówi gość radiowej Jedynki.
Jak podkreśla Paweł Piotrowski w Krajowej Spółce Cukrowej, podejmowane są działania, które mają pomóc zarówno przedsiębiorstwu jak i plantatorom w dostosowaniu się do przyszłorocznych zmian.
─ Uruchomiliśmy już specjalne projekty związane z modernizacją, obniżeniem kosztów, mówi Paweł Piotrowski.
O konieczności podjęcia działań osłonowych wobec unijnych rolników uprawiających buraki i producentów cukru, Europejski Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, prowadzi rozmowy z przedstawicielami Komisji i Parlamentu Europejskiego.
Wypada mieć nadzieję, że plantatorzy buraka cukrowego nie znajdą się w takiej sytuacji w jakiej znaleźli się producenci mleka po zniesieniu kwot produkcyjnych.
Dariusz Kwiatkowski, jk