Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii przyznana

2016-10-03, 12:37

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii przyznana
Yoshinori Ohsumi. Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Nobla 2016 w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Yoshinori Ohsumi za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Posłuchaj

Yoshinori Ohsumi laureatem Nagrody Nobla. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nagrodę Nobla w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro) otrzyma Yoshinori Ohsumi (ur. 1945 r.) z Tokio Institute of Technology.

Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje on u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe (tzw. eukariontów). Odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka podtrzymuje wtedy głównie procesy niezbędne do życia, a energię pozyskuje ze zbędnych elementów.

Odkrycia Yoshinori Ohsumi'ego "doprowadziły do powstania nowego paradygmatu w sposobie rozumienia tego, jak komórki poddają recyklingowi swoją zawartość" - uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski.

"Jego odkrycie utorowało drogę do zrozumienia... wielu procesów fizjologicznych, takich jak przystosowanie do głodówki czy reakcja na infekcje" - czytamy w uzasadnieniu.

Yoshinori Ohsumi jest 23. laureatem Nagrody Nobla urodzonym w Japonii i szóstym Japończykiem, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej