Ubóstwo mieszkaniowe

Połowa młodych Polaków między 24. a 35. rokiem życia mieszka z rodzicami, ponieważ nie jest się w stanie usamodzielnić. 70 proc. badanych przez CBOS stwierdziło z kolei, że brak nadziei na mieszkanie jest powodem nieposiadania dzieci. Mówiła o tym, w kontekście obchodzonego 3 października Światowego Dnia Mieszkalnictwa, dr Barbara Audycka, socjolog.

2016-10-03, 16:46

Ubóstwo mieszkaniowe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Leo Hidalgo (@yompyz)

Posłuchaj

03.10.16 Dr Barbara Audycka: „Mamy coraz większą grupę nowych ubogich, czyli osób, które przeprowadziły się do dużych miast za pracą i którzy, choć mają pracę, nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych”.
+
Dodaj do playlisty

Dr Barbara Audycka podkreśliła, że ONZ uchwaliła dzień 3 października Światowym Dniem Mieszkalnictwa, by zwrócić uwagę na pewien problem. - Mamy coraz większą grupę nowych ubogich, czyli osób, które przeprowadziły się do dużych miast za pracą i którzy, choć mają pracę, nie mają możliwości zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych – zaznaczyła.

Dr Audycka wyjaśniła, że czynsze w dużych miastach są bardzo wysokie, często wynoszą ponad połowę wynagrodzenia. - Niektóre osoby mają z kolei kredyt na wiele lat, który także konsumuje im połowę wynagrodzenia – wyjaśniła. - To problem całej Europy zachodniej gdzie ten program również narasta – dodała.

Z badań wynika także, że ok. 15 proc. społeczeństwa żyje w ubóstwie mieszkaniowym, które jest zdefiniowane jako bezdomność, brak mieszkania, życie poniżej standardów lub mieszkanie w przeludnieniu.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 03.10.16

REKLAMA

Godzina emisji: 15:17

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej