Gwałtowne załamanie pogody w całym kraju. Groźne ulewy i silny wiatr

Powalone drzewa, zerwane dachy budynków, zalane piwnice - to bilans intensywnych opadów deszczu i wichur, które przechodzą nad Polską. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział IAR, że strażacy interweniowali we wtorek 1700 razy. W wyniku nawałnic rannych zostało 7 osób.

2016-10-05, 13:35

Gwałtowne załamanie pogody w całym kraju. Groźne ulewy i silny wiatr

Posłuchaj

Jak informuje kierownik w Podkarpackim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Stanisław Szynalik stany alarmowe przekracza wciąż Wisłoka oraz Jasiołka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Najwięcej, bo 1334 razy strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych konarów i powalonych drzew. Najczęściej - 294 razy na Mazowszu, 176 razy w Łódzkiem, 118 razy na Śląsku - powiedział Paweł Frątczak.

W wyniku silnych opadów deszczu, podtopionych zostało 168 budynków w całym kraju (najwięcej na Podkarpaciu, Mazowszu oraz Śląsku) oraz zalanych 95 różnego rodzaju odcinków dróg. Silna wichura uszkodziła dachy na 47 budynkach, w tym 29 budynkach mieszkalnych. Łącznie najwięcej budynków zostało uszkodzonych na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Paweł Frątczak powiedział także, że intensywne opady deszczu przede wszystkim w trzech województwach - śląskim, małopolskim i podkarpackim, spowodowały liczne podtopienia. W związku z tym strażacy 332 razy w całej Polsce wypompowywali wodę.

Wzrost poziomu rzek

Jak dodał, strażacy 34 razy wyjeżdżali do działań związanych z przyborem wód. - Opady deszczu na południu Polski, a także na północy silny wiatr, spowodowały wzrost poziomu wielu rzek i potopów do stanów ostrzegawczych. To powodowało, że prewencyjnie, już praktycznie od przedwczoraj, wiele obiektów zabezpieczaliśmy przy pomocy worków z piaskiem przed ewentualnym zalaniem - tłumaczył Frątczak.

Rzecznik komendanta głównego PSP powiedział, że wyniku nawałnic rannych zostało 7 osób, w tym dwóch strażaków z Warszawy i Kłodzka (woj. dolnośląskie). Strażacy zostali poszkodowani przy usuwaniu powalonych przez silną wichurę drzew.

Paweł Frątczak powiedział, że na środę synoptycy przewidują możliwość wystąpienia podobnych zjawisk atmosferycznych. W czwartek i piątek zła pogoda utrzyma się. W związku z trudną sytuacją pogodową, mogącą zagrażać życiu i zdrowiu, IMGW wydał liczne ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne. 

Dla województw północnych zostało wydane ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia przed wzrostem stanów ostrzegawczych na wielu rzekach.


Źr. TVP Info

REKLAMA

Zniszczone molo w Sopocie

 Z powodu nasilającego się sztormu zamknięto w środę przed południem wstęp na sopockie molo. Fale Bałtyku uszkodziły wcześniej boczną część mola, niedostępną dla mieszkańców i turystów.

Jak poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Sopocie decyzję o całkowitym zamknięciu mola podjęto w trosce o bezpieczeństwo spacerowiczów.

Silny wiatr powodujący od godzin nocnych sztorm na Bałtyku dał się we znaki molo w Sopocie.

Jak poinformował w środę Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot fale naruszyły dolne pokłady molo. - Mamy do czynienia ze smutną prawidłowością w tak trudnych warunkach pogodowych. Najbardziej ucierpiał dolny pomost, do którego przybijają statki Żeglugi Gdańskiej oraz połączone z nim przejście na ostrogę - boczny pomost wzdłuż przystani jachtowej. Dolne pomosty mają tę niewdzięczną rolę, że zawsze jako pierwsze przyjmują uderzenie fal, które załamują się przy zbliżaniu się do brzegu – wyjaśnił.

Ta część mola od października jest zamykana dla spacerowiczów.


Źr. TVP Info


Marcin Kulwas podkreślił, że dzięki żelbetowej konstrukcji falochronu przystani jachtowej wspartej przez 25-metrowy wał z kamieni konstrukcja głównego pomostu spacerowego, budynek na głowicy oraz jednostki w przystani, są na razie bezpieczne.

Dolne pokłady mola, które najczęściej podczas sztormu są narażone na zniszczenie, od kilkunastu lat były demontowane na zimę. - W tym roku prace demontażowe były zaplanowane na połowę października, niestety pogoda pokrzyżowała nasze plany - dodał Kulwas.

Wartość szkód na molo zostanie oszacowana po ustaniu sztormu. Prace remontowe rozpoczną się na początku kwietnia 2017 r.

REKLAMA

Do 100 km/h

Skutki wichury odczuwało również molo w Brzeźnie, ale tam nie ma większych strat.

Wiatr na Pomorzu wciąż jest bardzo silny - w środę może wiać z prędkością do stu kilometrów na godzinę. Są też awarie prądu. Bez zasilania jest część mieszkańców okolic Słupska, Starogardu Gdańskiego, Malborka i Wejherowa. Energetycy usuwają uszkodzenia.

Powódź zagraża Żuławom Elbląskim. Silny, północny wiatr spowodował cofkę na Zalewie Wiślanym. Woda w rzece Elbląg przekroczyła stany ostrzegawcze, a w Nogacie - alarmowe. Woda w rzekach Żuław Wiślanych podniosła się o ponad 80 cm.

Alarm przeciwpowodziowy

Powoli poprawia się sytuacja na rzekach województwa podkarpackiego. Woda przestała gwałtownie przybierać. Alarm przeciwpowodziowy nadal obowiązuje w Jaśle i całym powiecie jasielskim oraz w gminie Zarszyn w powiecie sanockim. Pogotowie obowiązuje w Jasienicy Rosielnej w powiecie brzozowskim. Stany alarmowe przekracza wciąż Wisłoka w Żółkowie i Krajowicach oraz Jasiołka w Jaśle. Poniżej stanu alarmowego jest już Pielnica w Nowosielcach oraz Ropa w Topolinach.

REKLAMA

W ciągu minionej doby po intensywnych i długotrwałych opadach deszczu strażacy interweniowali w województwie podkarpackim około 200 razy. Blisko 125 zdarzeń związanych było z pompowaniem wody z zalanych pomieszczeń oraz udrażnianiem przepustów drogowych. Poza tym strażacy usuwali połamane drzewa z dróg i innych miejsc, gdzie zagrażały bezpieczeństwu. Najwięcej interwencji było w powiatach krośnieńskim, przemyskim, brzozowskim, sanockim, rzeszowskim, lubaczowskim, leskim oraz jasielskim.

Szczegółowa prognoza pogody

W środę zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na zachodzie i północy.Okresami opady deszczu, w górach śniegu. Prognozowana wysokość opadu na przeważającym obszarze kraju od 5 mm do 15 mm, a na południu do 25 mm. Na Podhalu przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm, a w najwyższych partiach Tatr do 20 cm. Temperatura maksymalna od 5 st. C do 10 st. C, na wybrzeżu i północnym zachodzie od 11 st. C do 14 st. C, na Podhalu około 3 st. C. Wiatr północny, umiarkowany i dość silny, w porywach do około 60 km/h, nad morzem silny i bardzo silny od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h. Wysoko w górach zawieje śnieżne.


TVN Meteo Active/x-news


W nocy zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, w górach śniegu. Prognozowana wysokość opadu na południowym zachodzie do 15 mm, wschodzie i w centrum do 20 mm, a na południu do 30 mm. W rejonach podgórskich Karpat przyrost pokrywy śnieżnej do około 10 cm, a w najwyższych partiach Tatr miejscami o 30 cm. Temperatura minimalna przeważnie od 2 st. C, 4 st.C na południowym wschodzie, 5 st. C, 7 st. C na przeważającym obszarze kraju do 10 st. C, 12 st. C na wybrzeżu, na Podhalu około -2 st. C. Wiatr północno-wschodni i północny, umiarkowany, porywisty, na północy okresami dość silny, w porywach do około 60 km/h, nad morzem silny i bardzo silny od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Wysoko w górach zawieje śnieżne.

W czwartek zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, na wschodzie miejscami zachmurzenie umiarkowane. Miejscami opady deszczu, w górach śniegu. Na północnym Mazowszu prognozowana wysokość opadu do 15 mm. Temperatura maksymalna od 7 st. C do 10 st. C, miejscami na wybrzeżu do 13 st. C, na Podhalu około 2 st. C. Wiatr północno-wschodni, umiarkowany i dość silny, nad morzem dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, stopniowo słabnący. Wysoko w górach zawieje śnieżne.

Warszawa

W środę w stolicy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna 8 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północny. Ciśnienie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W nocy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna 7 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni.

W czwartek zachmurzenie duże, pod wieczór większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, głównie w pierwszej połowie dnia. Temperatura maksymalna 9 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

IAR,PAP,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej