Europejskie Forum Radiowe w Krakowie. "Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny"
Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie, którego organizatorem było Polskie Radio.
2016-10-06, 17:00
Posłuchaj
EUROPEJSKIE FORUM RADIOWE: dowiedz się więcej
RELACJA:
17.00
W Krakowie zakończyło się Europejskie Forum Radiowe. Kilkudziesięciu ekspertów od rana rozmawiało o przyszłości cyfrowej radiofonii.
16.25
- Temat cyfryzacji jest kluczowy i ważny - podkreśliła prezes Polskiego Radia. Barbara Stanisławczyk mówiła też o tym, jak w filozofię cyfryzacji wpisuje się Polskie Radio 24 i jakie treści powinny być szczególnie eksponowane.
16.00
Eksperci odpowiadają na pytania widowni, m.in. co jest najtrudniejsze w drodze do cyfryzacji, czy w przyszłości nie pojawią się lepsze technologie niż DAB, czy warto iść w stronę cyfryzacji.
REKLAMA
15.55
Otrzymaliśmy różnorodne prezentacje, ale w przyszłość należy patrzeć optymistycznie. Jeśli chcemy, aby technologia DAB zadziałała wszyscy muszą zacząć współpracować, zarówno rząd, jak i sektor prywatny - tak konferencję podsumował Graham Dixon (EBU).
Posłuchaj
15.30
W którym kierunku zmierza cyfryzacja radia? DAB+, internet czy radio hybrydowe? Przed nami debata, która potrwa do godz. 17.
15.20
Ostatni prelegent - Graham Dixon (EBU) - zaznaczył, że potrzebne są mocne, odpowiednie rozwiązania dla tak ważnego medium jakim jest radio. - Potrzebne jest nam radio cyfrowe, które będzie odporne na wszelkie zmiany i wstrząsy. Nie chcemy być na drodze bez wyjścia, nie chcemy ludzi dzielić, tylko łączyć - stwierdził Graham Dixon.
REKLAMA
14.55
Patrick Hannon mówił także o cenach odbiorników DAB, "mapie cyfryzacji" i wyzwaniach, którym trzeba stawić czoła. - Technologia DAB+ jest kluczowa dla przyszłości Europy - podsumował.
14.45
- Naszym celem jest promocja radia cyfrowego na całym świecie. Współpraca to kluczowy element. Fala radia cyfrowego przemieszcza się po Europie - opowiadał natomiast Patrick Hannon (WorldDAB).
14.30
Dr Michal Simunek (przedstawiciel Skody) tłumaczył z kolei, jak branża motoryzacyjna postrzega zagadnienie cyfryzacji. Mówił również o montowaniu odbiorników DAB. - W wielu krajach takie odbiorniki to standard - podkreślił.
14.20
W swoim wystąpieniu Rene Zavoral zahaczył m.in. o historię czeskiego radia, a także mówił o wadach i zaletach systemu DAB. - W Czechach problemem nie jest technologia, treść, finansowanie, nie ma natomiast wsparcia i woli politycznej po stronie rządu czeskiego - wyjaśnił Rene Zavoral.
REKLAMA
Dodał, że czeskie radio chciałoby dotrzeć do każdego odbiorcy, szczególnie młodego pokolenia.
Posłuchaj
14.00
Po przerwie jako pierwszy głos zabierze Rene Zavoral, dyrektor czeskiego radia publicznego.
13.00
Do godz. 14 zaplanowano przerwę.
12.55
- Radio cyfrowe osiągnęło dobrą pozycję w Szwajcarii, nie ma możliwości powrotu do przeszłości - mówił Rene Wehrlin.
REKLAMA
Posłuchaj
12.45
Rene Wehrlin, szwajcarski specjalista do spraw cyfryzacji, już na wstępie swojego przemówienia zaznaczył, że jeśli chodzi o cyfryzację to każde z państw jest na podobnej drodze i boryka się z problemami.
12.40
Paolo Lazzarini, dyrektor techniczny Radio Vaticana, opowiadał z kolei o technicznych aspektach, m.in. standardzie cyfrowym, a także o tym, czy da się całkowicie wyłączyć FM.
12.25
Wiaczesław Gheorghisenco (dyrektor Teleradio Moldova) mówił natomiast, że program DAB w Mołdawii zostaje powoli wdrażany. - Testy pokazały, że jakość jest bardzo dobra. Ludzie nie chcą kupować odbiorników DAB, gdyż są drogie - tłumaczył. - DAB i DAB+ to ważna przyszłość dla nas - podkreślił Wiaczesław Gheorghisenco.
Posłuchaj
REKLAMA
12.20
- Na Węgrzech rynek radiowy nie jest prosty, DAB i DAB+ nie są znane szerszemu odbiorcy. Węgrzy wykorzystują głównie odbiorniki analogowe, ale aktywnie działają też w internecie - podkreślił dyrektor MTVA Hungary.
Posłuchaj
12.05
- Pochodzę z rynku internetowego, gdzie cyfryzacja jest kluczowa. Ważnym aspektem jest przede wszystkim treść, każde pokolenia szuka jej na innych platformach - stwierdził Miklos Vaszily.
12.00
Miklos Vaszily (MTVA Hungary) otworzy drugą sesję.
11.25
Do godz. 12 potrwa przerwa.
REKLAMA
11.15
- Radio przyszłości to radio hybrydowe - rozpoczął swoje przemówienie Willi Steul z Deutschlandradio. - Borykamy się z tymi samymi problemami, bardzo ważny jest system DAB+, musimy współpracować z sektorem prywatnym - podkreślił dziennikarz.
Posłuchaj
11.00
- Niezwykle ważna jest współpraca, jesteśmy silni współpracując razem - zakończyła dyrektor radia BBC.
10.50
- Wierzymy, że istnieje potrzeba stworzenia radia hybrydowego, które byłoby odtwarzane w telefonach komórkowych - mówi Helen Boaden (BBC). - Badania pokazują, że słuchacze chcą radia w swoich telefonach komórkowych - dodaje.
REKLAMA
10.46
10.40
- Podejście BBC było zawsze z odniesieniem do słuchaczy, to oni są najważniejsi - powiedziała Helen Boaden (dyrektor radia BBC). - Słuchanie radia w internecie wciąż rośnie, mamy za sobą długą podróż, która jeszcze się nie skończyła. Widzimy także zagrożenia - dodała.
Posłuchaj
10.30
Głos ponownie zabrała prezes Polskiego Radia. - Jesteśmy świadomi, że radio powinno przystosować się do czasów, w których żyjemy. Powinno być na bieżąco ze słuchaczami, ale także wyznaczać trendy - tłumaczyła Barbara Stanisławczyk.
Posłuchaj
- Nie ma strategii dotyczącej DAB+ - kontynuowała prezes Polskiego Radia. - Chcę dalej rozmawiać na ten temat, który jest ważny dla naszej przyszłości, dlatego spotkaliśmy się tutaj. Szukamy różnych możliwości - dodała.
REKLAMA
10.15
- Cieszymy się, że możemy gościć w naszym mieście nadawców z całej Europy - mówił z kolei Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.
10.10
Pismo od premier Beaty Szydło odczytał rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Przyszłość cyfrowej radiofonii wydaje się nieunikniona - zaznaczyła prezes Rady Ministrów.
Posłuchaj
10.07
Gości powitała prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk. - Mam nadzieję, że wynik tej konferencji będzie korzystny dla nas wszystkich - podkreśliła.
REKLAMA
10.05
W Krakowie rozpoczęło się Europejskie Forum Radiowe. Celem konferencji jest dyskusja nad stanem cyfryzacji radia w krajach europejskich oraz nad kierunkiem rozwoju tejże cyfryzacji.
9.40
Na zaproszenie Polskiego Radia do Krakowa przyjadą i spotkają się w jednym miejscu eksperci o bardzo dużym wpływie na opinię europejską, reprezentujący zarówno zachód, jak i wschód naszego kontynentu. Gośćmi Forum będą między innymi dyrektorzy BBC Hellen Boaden i Graham Ellis oraz dyrektor generalny Deutschlandradio Willi Steul, ale także dyrektor generalny Czeskiego Radia Rene Zavoral, dyrektor generalny węgierskiego nadawcy publicznego MTVA Miklos Vaszily, dyrektor generalna Teleradio Moldova Olga Bordeianu i dyrektor techniczny Radia Watykańskiego Paolo Lazzarini.
9.25
Na konferencji w Krakowie będą przedstawiciele państw, w których radiofonia cyfrowa z powodzeniem rozwija się - jak Szwajcaria, Wielka Brytania czy Niemcy. Będą też reprezentanci krajów, które - podobnie jak Polska - rozpoczęły proces cyfryzacji radia i zastanawiają się, co dalej, jak na przykład Czechy. Będą również ci, którzy zastanawiają się, czy w ogóle inwestować w tę technologię, jak na przykład Węgry.
Powiązany Artykuł
Barbara Stanisławczyk: pytanie o technologiczną przyszłość radia pozostaje otwarte
9.20
- Wszyscy razem powinniśmy zdecydować o technologicznej przyszłości radia - podkreśla Barbara Stanisławczyk. Prezes Polskiego Radia tłumaczy, że większość szefów europejskich radiofonii, z którymi rozmawiała, staje przed podobnym problemem: "Gdzie jest przyszłość radia? Czy w internecie, czy wciąż na FM-ie, czy w systemie DAB+?".
REKLAMA
- Stąd pomysł, by wspólnie spotkać się w Krakowie i wspólnie przedyskutować ten temat i mam nadzieję wspólnie podjąć jakieś decyzje. Wszyscy razem powinniśmy zmierzać w tym samym kierunku - podkreśla Barbara Stanisławczyk.
9.15
Europejskie Forum Radiowe pod tytułem "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji" odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie w godz. 10-17. Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
mr, polskieradio.pl, IAR
REKLAMA