Czym jest narodowe dziedzictwo niematerialne?

Dziedzictwo niematerialne to praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedza i umiejętności, które wspólnoty, grupy i jednostki uznają za część swojego dziedzictwa kulturowego. Co już znajduje się i może znaleźć na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Katarzyna Sadowska-Mazur (Narodowy Instytut Dziedzictwa).

2016-10-09, 18:06

Czym jest narodowe dziedzictwo niematerialne?
Na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się m.in. Pochód Lajkonika - doroczny zwyczaj ludowy i jednocześnie widowisko, które odbywa się na ulicach Krakowa w oktawę święta Bożego Ciała. Foto: flickr.com/kezka

Posłuchaj

09.10.16 Polskie dziedzictwo niematerialne. Gość: Katarzyna Sadowska-Mazur (Narodowy Instytut Dziedzictwa).
+
Dodaj do playlisty

Każdy region chce się czymś wyróżnić, pochwalić, więc sięga do lokalnych tradycji – kulinarnych, obrzędowych, artystycznych. Najczęściej nie jest to poszukiwanie bezinteresowne – stoi za tym zamysł komercyjny – pięć minut sławy, przyciągnięcie turystów. Ale nie wszystko powinno być na sprzedaż – są też kulturowe perełki, które naprawdę trzeba ocalić, chronić i przekazywać. Wydobywaniu takich perełek ma służyć krajowa lista niematerialnego dziedzictwa narodowego tworzona przy ministrze kultury, na którą co roku wpisywani są nowi depozytariusze dziedzictwa.

– Dziedzictwo niematerialne to tradycje i zwyczaje, które mając swoje korzenie w przeszłości, nadal są żywe i praktykowane – tłumaczyła Katarzyna Sadowska-Mazur. – Najważniejszy jest przekaz pokoleniowy – żeby to, co było kiedyś, było przekazane kolejnym generacjom – dodała.  

Na liście znajduje się już m.in. rusznikarstwo, szopkarstwo, pochód Lajkonika, flisackie tradycje i język esperanto.

O szczegółach w całej audycji.

REKLAMA

Z Katarzyną Sadowską-Mazur rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 09.10.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 16.20


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej