Kampania "Dają radę". Jak pomóc bezrobotnym niepełnosprawnym?
Coraz więcej osób skarży się na konieczność umieszczania m.in. symbolu niepełnosprawności w orzeczeniach o niepełnosprawności. Osoby te wskazują, że w sposób nadmierny i nieuzasadniony ingeruje to w ich prawo do prywatności. O kampanii "Dają radę" mówił w Polski Radiu 24 Przemysław Żydok (Fundacja Aktywizacja).
2016-10-11, 19:46
Posłuchaj
Przemysław Żydok podkreślił, że pracodawca, jeśli chce otrzymać dofinansowanie przy zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, musi od niej otrzymać w tej sprawie orzeczenie. - Są w nim zawarte informacje bardzo wrażliwe takie jak np. przyczyna niepełnosprawności – zaznaczył gość.
Dodał, że stwarza to pole do dyskryminacji. - Jest wiele osób z niepełnosprawnościami, które widać na pierwszy rzut oka. Natomiast osoby np. z chorobami psychicznymi, cierpiące na epilepsję czy niepełnosprawność intelektualną, nie zawsze chcą, by w sposób jawny i otwarty udostępniać tę informację pracodawcy – wyjaśnił Żydok.
Kampania Fundacji Aktywizacja "Dają radę" rozpoczęła się 27 września. Jej celem jest zebranie do 4 listopada kwoty 50 000 zł. Dzięki niej organizacja będzie mogła zrealizować projekty skierowane do prawie 2 tys. osób z niepełnosprawnością z całej Polski.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/pr/tj
________________
Data emisji: 11.10.16
Godzina emisji: 18:10
REKLAMA