Polacy wobec obcokrajowców
Z badań CBOS wynika, że coraz więcej Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców do Polski. O tym, z czego to wynika i czy jest to oznaka lęku przed obcymi, dyskutowali w programie O sobie samych Jakub Dudziak (Urząd do Spraw Cudzoziemców), dr Karolina Hansen (Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego), Piotr Bystrianin (Fundacja Ocalenie) i Joanna Bogusławska (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia).
2016-10-12, 10:15
Posłuchaj
Badania CBOS pokazały, że tylko 4 proc. badanych zgadzało się, by uchodźcy z krajów afrykańskich czy Bliskiego Wschodu osiedlali się w Polsce. 35 proc. zgadzało się na pomoc tymczasową, ale aż 57 proc. badanych stwierdziło, że uchodźców z tych krajów w ogóle nie powinniśmy przyjmować.
Dr Karolina Hansen podkreśliła, że „Polacy się boją, ponieważ nie znają tych osób”. - Mamy w Polsce garstkę uchodźców, niewielu mamy też imigrantów więc ludzie nie mają styczności z żywymi obcokrajowcami, ale z tym, co mówią politycy – wyjaśniła. - Boją się tego, czego nie znają – dodała.
Także Piotr Bystrianin zaznaczył, że ludzie boją się tego, czego nie znają. – W ramach fundacji pomagamy głównie uchodźcom i imigrantom, ale też jedną z naszych ważnych części działalności jest robienie warsztatów i szkolenie o uchodźcach, cudzoziemcach – podkreślił gość.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz.
Polskie Radio 24/pr/pj
___________________
Data emisji: 11.10.16
REKLAMA
Godzina emisji: 23:12
REKLAMA