Manifestacje przeciwko CETA i TTiP. Protesty w całym kraju
W kilku miastach protestowano przeciwko umowie o wolnym handlu z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, CETA i TTIP.
2016-10-15, 16:20
Posłuchaj
Przeciwnicy umowy CETA o wolnym handlu Unii Europejskiej z Kanadą i TTIP ze Stanami Zjednoczonymi protestowali w Warszawie. Spod ministerstwa rolnictwa przeszli pod siedzibę rządu. Relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
W Warszawie na demonstrację, która rozpoczęła się pod Ministerstwem Rolnictwa i zakończyła pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, przyszli mieszkańcy stolicy i przyjezdni oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych i ekologicznych. Zorganizowały ją Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni.
Przeciwnicy CETA wyszli na ulicę. Protest pod siedzibą ministerstwa rolnictwa. Źródło: TVP INFO
Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracja, współorganizator wydarzenia, powiedział, że gromadzi ono ludzi zaniepokojonych możliwymi skutkami umów o wolnym handlu. Ma nadzieję, że rząd ostatecznie wycofa się z przyjęcia tych umów. Liczy też, że minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ogłosi, iż Polska nie przyjmie CETA. Bogumił Kolmasiak uważa, że umowa jest zagrożeniem dla polskich rolników, konsumentów i narusza również prawa człowieka. Dodał też, że podpisanie tej umowy umożliwi drenowanie budżetów państw przez korporacje. Bogumił Kolmasiak zaznaczył, że CETA została wynegocjowana w interesie zysków, a nie obywateli.
Akcja Demokracja zebrała 100 tysięcy podpisów pod petycją w obronie polskiego rolnictwa i handlu „Stop TTiP - Stop CETA”. W przyszłym tygodniu organizatorzy protestu mają przekazać parlamentowi i rządowi postulaty z podpisami obywateli.
REKLAMA
Producenci boją się również, że przestaną być konkurencyjni i po prostu znikną z rynku, a jakość żywności znacznie się pogorszy. Według drobnych producentów, Kanadyjczycy dopuszczają do użytku dużą liczbę chemicznych środków spożywczych, które w Europie były do tej pory zakazane.
Protest w Małopolsce
Około dwustu osób protestowało przeciwko CETA i TTIP w Krakowie. Przeciwnicy podpisywania umów o wolnym handlu Unii Europejskiej z USA i Kanadą demonstrują na Rynku Głównym. Protestujący w Krakowie mają przede wszystkim obawy, że wejście w życie przepisów spowoduje zalanie polskiego rynku żywnością genetycznie modyfikowaną. Przynieśli ze sobą plastikowe jabłka, które mają symbolizować żywność genetycznie modyfikowaną.
Także Nowy Sącz przyłączył się do protestu przeciwko ratyfikowaniu umów o wolnym handlu z USA i Kanadą. Także i tu protestujący mówili o obawach, że podpisanie umów może spowodować zalew tańszej, modyfikowanej genetycznie żywności produkowanej przez wielkie koncerny.
Podczas demonstracji na nowosądeckim rynku rozdawano jabłka pochodzące od lokalnych sadowników.
REKLAMA
CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Zakłada zniesienie ceł oraz liberalizację handlu. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE, planowane jest na koniec października.
W sprawie umowy TTIP trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
IAR, mfm
REKLAMA