Prezydent: Grupa Wyszehradzka przeciw gazociągowi Nord Stream 2
- Wszyscy prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej podtrzymują brak uzasadnienia ekonomicznego dla tej inwestycji, natomiast przekonanie o tym, że ma ona charakter polityczny - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji podsumowującej szczyt.
2016-10-15, 15:32
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Problematyka energetyczna zdominowała drugi dzień szczytu prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Dziś prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczył także unijny komisarz do spraw polityki energetycznej Marosz Szefczovicz.
Wspólne stanowisko w sprawie rosyjskiego gazociągu
Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wszyscy prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej są przeciwni budowie gazociągu Nord Stream 2.
Dodał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zaburzy sprawność, dywersyfikację i konkurencyjność dostaw gazu w Europie.
REKLAMA
Prezydent Węgier Janos Ader przypomniał, że dążenie do wolności i chęć rozwoju były przyczyną powstania czwórki wyszehradzkiej w 1991 roku. - Obecnie - jak powiedział prezydent Węgier - najważniejsze dla państw V4 jest bezpieczeństwo.
- W tej kwestii również potrzebujemy konsekwentnych działań, takich, jakimi wykazaliśmy się dążąc do wolności - powiedział Janos Ader.
(WIDEO TVP INFO)
REKLAMA
Prezydent Czech Milos Zeman podkreślił, że dla niego szczególnie ważny jest pomysł, by państwa Grupy wzajemnie umożliwiły swoim młodym obywatelom swobodne podejmowanie pracy.
Milos Zeman dodał, że państwa Grupy Wyszehradzkiej słusznie wyraziły sprzeciw wobec kwot relokacyjnych w sprawie uchodźców. - O kwotach relokacji już prawie w ogóle się nie mówi. Udowodniliśmy w ten sposób, że możemy być inspiracją dla Unii Europejskiej - powiedział prezydent Czech.
Milos Zeman podziękował też prezydentowi Polski za działania w sprawie budowy kanału Dunaj-Odra.
Działania Polski, które zmierzają do pozyskania różnych źródeł dostaw gazu, bardzo pozytywnie ocenił prezydent Słowacji Andrej Kiska. - Nie możemy być uzależnieni jedynie od rosyjskiego gazu - powiedział Kiska.
REKLAMA
Prezydent Słowacji dodał, że państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny połączyć swoje gazociągi, by mogły swobodnie przesyłać sobie gaz.
Dyskusja będzie kontynuowana
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw unii energetycznej Marosz Szefczovicz zaproponował zorganizowanie dyskusji z udziałem ekspertów o lepszej integracji infrastruktury energetycznej w Grupie Wyszehradzkiej. - Zastanowimy się, jakie powinny być przepływy gazu, inwestycje, by lepiej połączyć infrastrukturę energetyczną i jak uzyskać pomoc z budżetu europejskiego - powiedział Marosz Szefczovicz.
Dodał, że innym ważnym tematem obrad w Rzeszowie była pomoc dla Ukrainy. - Bardzo ważne jest tworzenie nowego prawa energetyczne i oczywiście konieczne są nowe kroki w sprawie Naftohazu - powiedział.
REKLAMA
Zapewnił, że wspiera wszystkie kroki, jakie należy podjąć, by transport gazu przez Ukrainę był dostępny w kolejnych latach. Marosz Szefczovicz powiedział, że Europa może pomóc przy zarządzaniu tym tranzytem, bo w wielu krajach Unii Europejskiej są doświadczone firmy.
Dwudniowe spotkanie
Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (V4) w piątek i sobotę rozmawiali w Łańcucie i Rzeszowie. W pierwszym dniu wzięli udział w dwóch sesjach plenarnych.
W czasie pierwszej z nich dyskutowali o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej. Druga sesja poświęcona była polityce historycznej, tożsamości i kulturze europejskiej.
W piątek przywódcy V4 zwiedzili również Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Grupa Wyszehradzka (V4) skupia cztery państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Polska przejęła 1 lipca rotacyjne, roczne przewodnictwo w Grupie.
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
REKLAMA