MON kupi śmigłowce w ramach pilnej potrzeby. Trzy firmy zaproszone do rozmów
Minister obrony mając pełną świadomość konieczności zakupu śmigłowców dla polskiej armii z budżetu MON, zaprosił do wstępnych rozmów trzy podmioty, które brały udział w poprzednim przetargu; zakup miałby odbyć się w ramach pilnej potrzeby operacyjnej – podało we wtorek MON.
2016-10-18, 15:16
Posłuchaj
Zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska o zaproszeniu do rozmów ws. śmigłowców (IAR)
Dodaj do playlisty
Zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska w wygłoszonym dla mediów oświadczeniu powiedziała, że zaproszenie do rozmów zostało wystosowane do PLZ Mielec, PLZ Świdnik i firmy Airbus. Rozmowy dotyczą zakupu śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zgłoszonej przez siły zbrojne.'
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński o Caracalach: różnice zdań były zbyt wielkie
Perkowska oceniła, że poprzednie postępowanie na śmigłowce uprzywilejowywało jeden z podmiotów, "do tego stopnia, że ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak dokonał bezprawnej zmiany wstępnych założeń techniczno-taktycznych".
REKLAMA
źródło: TVP Info
- Polsce chciano sprzedać Caracala drożej niż Brazylii czy Kuwejtowi – stwierdziła. Podkreśliła, że negocjacje zostały zakończone, a nie zerwane.
Zakończone negocjacje
Na początku miesiąca Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu negocjacji z francuskim Airbusem, który miał dostarczyć dla polskiej armii 50 śmigłowców Caracal za 13,5 miliarda złotych. Rząd PiS twierdzi, że Airbus nie przedstawił zadowalającej propozycji offsetowej, francuska prasa informuje natomiast, że oferta Airbusa warta była 3 mld euro.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Negocjacje zostały zakończone, bo Airbus nie przedstawił dobrych propozycji"
Z kolei cytowana przez RMF FM osoba, znająca dobrze przebieg rozmów, poinformowała, że "Francuzi traktowali nas jak kraj kolonialny. Ich propozycje były oburzające". Informator RMF FM stwierdził również, że nie było "żadnych konkretnych obietnic" dotyczących stworzenia sześciu tysięcy miejsc pracy i że oprócz ogólnikowej prezentacji nie składano żadnych propozycji na piśmie.
Wniosek do prokuratury
Po zakończeniu negocjacji z Francuzami Platforma Obywatelska skierowała wniosek do prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez szefa MON Antoniego Macierewicza. W zawiadomieniu jest też mowa o działaniu na szkodę Skarbu Państwa i na szkodę podmiotów, które są jego własnością.
Powiązany Artykuł
Black Hawk i Caracal. Jakie śmigłowce są Polsce potrzebne
Jak tłumaczy poseł PO Andrzej Halicki sposób i charakter negocjacji zakupu helikopterów dla polskiej armii pozostawiał wiele do życzenia. - Samo zerwanie negocjacji oznacza obniżenie poziomu bezpieczeństwa, niespełnienie oczekiwać wojska oraz niemożliwość realizacji zadań, które związane są z ratownictwem i innymi elementami, które miały spełniać śmigłowce zamawiane przez Wojsko Polskie - podkreślił poseł.
REKLAMA
Powiązania z lobbystą?
Polityk przypomniał też poniedziałkowy apel Platformy do prokuratury i ABW, by zajęły się sprawą ujawnionych przez media powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza z byłym amerykańskim senatorem, a obecnie lobbystą, Alfonse D'Amato. Zdaniem Halickiego, w sprawie przetargu na śmigłowce dla wojska "panuje dziwna opieszałość" ze strony służb i śledczych. - Co jeszcze musi się wydarzyć, jaki jeszcze skandal muszą ujawnić media, by właściwe organa - CBA, czy prokuratura zajęły się tą sprawą? - pytał poseł PO.
Portal OKO.press napisał sobotę, że amerykański lobbysta Alfonse D’Amato, pracujący dla koncernu Lockheed Martin (do którego należy producent śmigłowców Black Hawk), od kilku miesięcy jest także lobbystą Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nad którą nadzór sprawuje szef MON. Według portalu sprawa "może rzucić nowe światło na decyzję rządu o rezygnacji z zakupu francuskich śmigłowców Caracal i deklarację zakupu amerykańskich".
źródło: TVP Info
REKLAMA
1 października "Gazeta Wyborcza podała, że Macierewicz i D'Amato wspólnie zasiadają we władzach organizacji Friends of Poland. "GW" pytała w tekście, czy "nie jest konfliktem interesów, że D'Amato lobbuje na rzecz firm przemysłu lotniczego, a szef MON decyduje o zakupach dla polskich sił powietrznych?"
Caracale za Mistrale?
Także PiS chce, by Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało przetarg w sprawie śmigłowców Caracal, po tym jak były prezydent Aleksander Kwaśniewski ujawnił, że kontrakt ten był elementem większego, międzynarodowego "dealu".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kontrakt na francuskie śmigłowce był ustawiony?
- Otóż proszę pamiętać, że z dużym udziałem Polski zmusiliśmy Francuzów do odstąpienia od jednego z najbardziej dobrych kontraktów dla nich, mianowicie sprzedaży okrętów "Mistral" dla Rosji w związku z agresją na Ukrainę – powiedział Kwaśniewski w rozmowie z Radiem ZET. Potwierdził też, że kupno przez Polskę Caracali miało powetować Francji straty "bo wtedy było gentlemen’s agreement w Unii Europejskiej i w NATO, że w związku z tym, nadchodzące kontrakty na sprzęt wojskowy będziemy rozpatrywać z pewną większą sympatią dla oferty francuskiej żeby oczywiście jakby spłacić te niesprzedane" Mistrale.
Nowa konstrukcja
W międzyczasie minister obrony narodowej zapowiedział budowę śmigłowca wojskowego razem z Ukrainą na bazie doświadczeń obu państw.
Powiązany Artykuł
Szef MON mówi o śmigłowcu na spółkę z Ukrainą
- Nie ma powodu, dla którego Polska i Ukraina nie miałyby razem doprowadzić do produkcji środkowoeuropejskiego śmigłowca, który były przeznaczony dla całej strefy Europy Środkowej – mówił szef MON na antenie TV Trwam.
- Wiadomo, że Ukraińcy mają znakomite silniki, produkowane np. przez Motor Sicz. My z kolei mamy zdolności tworzenia skorupy kompozytowej itd. Są tutaj różne możliwości, które razem zebrane mogłyby dać naprawdę ciekawy produkt dla Polski i innych krajów Europy środkowej - powiedział Macierewicz.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA