Mediacje - podwaliny do podjęcia decyzji
Mediacja jest jedną z instytucji prawnych polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zawodowi mediatorzy zrzeszeni w Polskim Centrum Mediacji prowadzą mediacje w wielu dziedzinach: gospodarczych, karnych, rodzinnych, pracowniczych, z nieletnimi. Czy w Polsce mają one szansę stać się cenionym sposobem na dojście do kompromisowego rozstrzygnięcia sporu? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Magdalena Grudziecka (Polskie Centrum Mediacji).
2016-10-18, 15:56
Posłuchaj
Magdalena Grudziecka wskazywała, że mediacja często mylona jest z sądownictwem polubownym. Tymczasem mediatorzy "nie rozstrzygają, a starają się stworzyć warunki, by ludzie sami podjęli decyzję". – Mediacja daje siłę i umiejętność mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach, jednak biorąc pod uwagę punkt widzenia drugiej strony – wyjaśniała Grudziecka.
Podkreśliła również, że mediacja, choć opiera się na emocjach, nie jest terapią. Wskazała także na jej dwa etapy: – Jeden to jest proces na konflikcie, jak stworzyć atmosferę, żeby ludzie chcieli rozmawiać i brać pod uwagę punkt widzenia drugiej strony i mieć do siebie zaufanie. Druga przestrzeń jest bardzo formalna, jak te ustalenia spisać tak, żeby sędzia to zatwierdził. To jest fascynujące: umiejętność łączenia narzędzi miękkich ze stroną prawną.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip/pj/tj
___________________
Data emisji: 18.10.2016
Godzina emisji: 15:17
REKLAMA
REKLAMA