Walki o Mosul. Kurdowie podchodzą pod bastion Państwa Islamskiego

Peszmergowie – bojownicy kurdyjscy – znajdowali się w niedzielę w odległości 8 km od Mosulu, bastionu Państwa Islamskiego w Iraku – informuje telewizja CNN powołując się na dowódców sił kurdyjskich.

2016-10-24, 08:09

Walki o Mosul. Kurdowie podchodzą pod bastion Państwa Islamskiego

Ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na Mosul rozpoczęła się przed tygodniem, wspierana przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA. Wyzwalane są kolejne miejscowości wokół tego miasta na północy Iraku.

CNN zwraca uwagę, powołując się na opinie analityków, że w samym Mosulu dojdzie zapewne do zaciekłych walk ulicznych.

Bojownicy kurdyjscy poinformowali w niedzielę o wyparciu dżihadystów z miasta Baszika położonego 12 km na północny wschód od Mosulu. Reuters zaznacza, że dziennikarzy nie wpuszczono na razie do tego miasta.

Według danych ONZ z okolic Mosulu z powodu ofensywy sił irackich uciekło już ponad 4 tys. ludzi. Według Tureckiego Czerwonego Półksiężyca w sumie miasto opuścić może od 150 tys. do 400 tys. ludzi. Jednocześnie z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że swoje domy w rejonie Mosulu opuściło już ponad 5,6 tys. osób.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

iracka.jpg
Ofensywa na Mosul. Iracka armia zajęła dawny ośrodek chrześcijan

Oddziały dywersyjne Państwa Islamskiego próbują zasiać zamęt również na tyłach nacierających wojsk. Trwa akcja wymierzona w niedobitki terrorystów, którzy w piątek zaatakowali drugie pod względem wielkości miasto kurdyjskiego Iraku - Kirkuk. Co najmniej 51 z nich zostało zabitych, część wysadziła się w powietrze. Kilka dywersyjnych grup zaatakowało posterunki policyjne i inne państwowe placówki w mieście. Według ostatnich doniesień, w wyniku ataku zginęło 46 osób, głównie funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i pracowników miejscowej elektrowni. 133 osoby zostały ranne.

źródło: RUPTLY/x-news

Terroryści podjęli również ofensywę w odległej prowincji Anbar przy granicy z Jordanią. W mieście Rutba użyli pięciu samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi, na krótko przejęli też kontrolę nad siedzibą irackiego sztabu.masa.jpg

Powiązany Artykuł

Masakra w Iraku. Państwo Islamskie rozstrzelało prawie 300 osób

Tymczasem do stolicy Kurdystanu - Irbilu przybył sekretarz obrony Ashton Carter. Spotkał się z prezydentem autonomii kurdyjskiej Masudem Barzani. Wczoraj w Bagdadzie rozmawiał z premierem Iraku Haiderem al-Abadim.

REKLAMA

W ofensywie na Mosul udział bierze około 100 tysięcy żołnierzy, w większości armii rządowej i kurdyjskich Peszmergów. Uczestniczą w niej również oddziały złożone z irackich chrześcijan, jazydów, Turkmenów, sunnickie i szyickie milicje.

Miasto, położone 350 kilometrów na północ od Bagdadu przed wojną zamieszkiwały dwa miliony ludzi. Obecnie - według rożnych szacunków - pozostało ich od miliona do półtora miliona. Właśnie tutaj, w czerwcu 2014 roku, dżihadyści ogłosili powstanie islamskiego kalifatu.

PAP/IAR/pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej