Zmiany w prawie oświatowym. Zalety edukacji domowej

- Niestabilność polskiego systemu edukacji powoduje, że coraz więcej rodziców szuka innych form spełniania obowiązku szkolnego. Edukacja domowa dobrze się w to wpisuje, bo zapewnia pełną stabilność – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Mariusz Dzieciątko ze Stowarzyszenia Edukacji w Rodzinie. Gość odniósł się do projektu nowej ustawy "Prawo oświatowe", która reguluje też te kwestie.

2016-11-04, 15:12

Zmiany w prawie oświatowym. Zalety edukacji domowej
Edukacja domowa umożliwia swobodne kierowanie rozwojem dziecka/fot.flickr/woodleywonderworks

Posłuchaj

4.11.16 Dr Mariusz Dzieciątko o edukacji domowej.
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem, projekt zawiera co najmniej dwie zmiany, które są niekorzystne. - Pierwsza polega na tym, że rodzice edukacji domowej będą mogli wybrać szkołę tylko z terenu województwa, które zamieszkują. Druga to ograniczenie dostępu do poradni psychologiczno-pedagogicznych tylko i wyłącznie do poradni publicznych – wyjaśnił dr Mariusz Dzieciątko.

Dr Dzieciątko wymienił także zalety edukacji domowej. – Przede wszystkim jest to poziom relacji rodzinnych, który jest nie do osiągnięcia w innym systemie. Związane jest to z czasem, który rodzice spędzają z dziećmi. To inwestycja w ich wychowanie, charakter, uczenie ich samodzielności np. w planowaniu edukacji, podchodzeniu do realizacji obowiązków – wyliczał gość.

W ramach edukacji domowej w Polsce pozostaje ok. 7,5 tys. dzieci. O prawo do domowej edukacji może wystąpić każdy, pod warunkiem, że dziecko będzie przypisane do szkoły, w której pod koniec roku zda egzaminy i w ten sposób zweryfikuje swoją edukację.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr/tj

_____________________

Data emisji: 4.11.16

Godzina emisji: 14:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej