Fakty i mity o umowie CETA
Belgia zaakceptowała umowę o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. To otwiera drogę do końcowego porozumienia. Gościem Świata w Powiększeniu był wiceminister rozwoju Radosław Domagalski, który ze strony Warszawy nadzorował proces negocjowania dokumentu. W Polskim Radiu 24 mówił on o faktach i mitach związanych z CETA.
2016-10-27, 21:30
Posłuchaj
W wielu krajach umowa CETA wywołała protesty. Brak transparentności procesu negocjacyjnego sprawił, że wokół porozumienia narosło wiele kontrowersji i spekulacji. Wskazywano m.in. na to, że dokument pozwoli na eksport do Europy genetycznie modyfikowanej żywności zza oceanu.
– CETA nie podważa zasady bezpieczeństwa żywności, prawa państw członkowskich do regulowania norm żywnościowych „po swojemu” – podkreślał na naszej antenie Radosław Domagalski. – Zgodnie z prawem uzgodnionym przy negocjowaniu CETA, nie ma możliwości, by wyeksportować z Kanady produkt zawierający GMO, który nie jest na liście produktów dopuszczonych do obrotu w UE – dodawał gość Polskiego Radia 24. Wiceminister rozwoju zaznaczył przy tym, że „oczywiście trzeba pilnować, by nie omijano istniejących przepisów”.
Radosław Domagalski CETA nie podważa zasady bezpieczeństwa żywności, prawa państw członkowskich do regulowania norm żywnościowych „po swojemu”.
Na razie nie wiadomo, kiedy umowa pomiędzy Kanadą a Unią Europejską zostanie podpisana. Miało do tego dojść w czwartek, ale wobec weta Walonii (region Belgii), szczyt m.in. z udziałem premiera Kanady Justina Trudeau został przełożony. Ostatecznie Belgowie dali „zielone światło” porozumieniu CETA, ale nowy termin podpisania dokumentu nie jest jeszcze znany.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Paweł Reszka.
Polskie Radio 24/mp/tb/
__________________
Data emisji: 27.10.16
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA