Irlandia Północna nie zatrzyma Brexitu. Sąd wydał orzeczenie
Północnoirlandzki sąd wyższej instancji High Court (Wysoki Trybunał) orzekł w piątek, że obowiązujące w Irlandii Północnej prawo nie ogranicza zdolności brytyjskiego premiera do uruchomienia wyjścia z UE, a zgoda lokalnego parlamentu nie jest konieczna.
2016-10-28, 15:12
Wysoki Trybunał zapowiedział jednocześnie zwrócenie się do sądów w Anglii, by wyjaśniły, czy premier Theresa May i jej ministrowie mogą bez wyraźnej zgody brytyjskiego parlamentu skorzystać z dotyczącego mechanizmu opuszczania UE artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego.
Powiązany Artykuł
![szansa.jpg](http://static.prsa.pl/images/8d1f2fc6-e51d-4939-ad02-064d944fe4c6.jpg)
Czy Wielka Brytania wykorzysta swoją szansę odchodząc z UE?
Brytyjski rząd pozytywnie ocenił rozstrzygnięcie północnoirlandzkiego sądu. "Przyjęliśmy z zadowoleniem ogłoszone dziś rano orzeczenie i to że zgodzono się na skorzystanie z artykułu 50 zgodnie z planem" - powiedział rzecznik May.
Będzie odwołanie
Aktywista północnoirlandzkiej kampanii sprzeciwu wobec Brexitu Raymond McCord, którego pozew w sprawie artykułu 50 rozpatrywał High Court, zapowiedział złożenie odwołania do brytyjskiego Sądu Najwyższego(Supreme Court of the United Kingdom).
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![paszp.jpg](http://static.prsa.pl/images/d6e8889d-6e02-48ec-82d4-626c13b8f28b.jpg)
Brexit: dwa razy więcej wniosków o paszport Irlandii po referendum
- Dziś doznaliśmy niepowodzenia, ale zwrócimy się do sędziów w Londynie. Uważam to, co robimy za słuszne. 56 procent mieszkańców tego kraju (Irlandii Północnej) głosowało (w referendum) za pozostaniem (w UE) - oświadczył McCord dziennikarzom.
Grupa polityków i organizacji społecznych, której pozew był rozpatrywany wspólnie z pozwem McCorda, wyraziła "głębokie rozczarowanie" orzeczeniem sądu, ale nie podjęła jeszcze decyzji, czy złoży odwołanie.
Odrodzi się konflikt?
Powiązany Artykuł
![domae.jpg](http://static.prsa.pl/images/866d633c-7286-40ed-913d-b0e6548f8afc.jpg)
Premier Wielkiej Brytanii: do końca marca rząd uruchomi procedurę wyjścia z UE
W Irlandii Północnej odczuwa się obawy, że Brexit może zachwiać zawartym w 1998 roku porozumieniem pokojowym, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy lokalny konflikt, jak też spowodować ponowne wprowadzenie niepopularnych i uciążliwych kontroli na granicy z należącym do UE państwem irlandzkim.
źródło: EBS/x-news
Rzecznik premier May uznał te obawy za bezpodstawne. - Nie ma powodu, by sądzić, że wynik referendum przyczyni się w jakikolwiek sposób do podważenia absolutnie nienaruszalnego przestrzegania zobowiązań rządu wobec ugody ustalonej w porozumieniu z Belfastu (z 1998 roku) i wobec mieszkańców Irlandii Północnej - zaznaczył.
REKLAMA
PAP/fc
REKLAMA