Premier: zmiany w prawie oświatowym to reforma edukacji, której potrzebuje polska szkoła
- Inwestowanie w przyszłość Polski to inwestowanie w młodych ludzi - powiedziała premier Beata Szydło, która wraz z minister edukacji Anną Zalewską bierze w środę udział w spotkaniu z wojewodami oraz kuratorami oświaty.
2016-11-09, 11:55
Jak mówiła premier, zmiany w prawie oświatowym to efekt rozmów z Polakami. - Reforma nie dokona się z poziomu rządu, dlatego zaprosiłam wojewodów i kuratorów oświaty - podkreśliła szefowa rządu.
Beata Szydło poinformowała we wtorek, że rząd na posiedzeniu przyjął projekty ustaw przygotowane przez MEN wprowadzające reformę edukacji. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe.
Zgodnie z nimi miejsce obecnie istniejących szkół mają zająć: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.
REKLAMA
Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej, nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczących się w nim.
Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021.
Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
mr
REKLAMA