Orban: nie będzie zakazu relokacji uchodźców na Węgry
Węgierski rząd odstępuje od zamiaru przygotowania przepisów dotyczących zakazu relokacji w tym kraju imigrantów po tym, jak w mijającym tygodniu parlament nie przyjął projektu nowelizacji konstytucji. Premier Viktor Orban, który zgłosił ten projekt, w wywiadzie dla Radia Kossuth oświadczył dzisiaj, że jego rząd będzie "walczył z ustanowionymi przez Unię Europejską kwotami imigrantów w Brukseli, opierając się na obecnych przepisach konstytucji.
2016-11-11, 11:50
- Próbowaliśmy przeprowadzić to przez konstytucję, ale nie udało się na tego osiągnąć, ponieważ opozycja stanęła po stronie Brukseli - oświadczył Orban.
Powiązany Artykuł

Francja: otwarcie największego w Europie obozu przejściowego dla imigrantów
Projekt nowelizacji ustawy zasadniczej dotyczył zakazu osiedlania się na Węgrzech cudzoziemców z pominięciem obowiązującej w kraju procedury. Zakładał, że cudzoziemiec- wyłączając obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - mógłby zamieszkać na Węgrzech tylko na podstawie wniosku indywidualnie rozpatrzonego przez władze w Budapeszcie, zgodnie z procedurą określoną w ustawie uchwalonej przez parlament.
Brexit bez skutku dla Węgrów na wyspach
Viktor Orban powiedział dziś też, że węgierscy imigranci, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, na razie nie zauważają pogorszenia swojej sytuacji po tym, jak Brytyjczycy zdecydowali w referendum o opuszczeniu przez ich kraj Unii Europejskiej. Orban, który rozmawiał w brytyjską premier Theresą May w Londynie na początku tego tygodnia, oświadczył, że kwestia ta była jedną z kluczowych podczas tego spotkania, bo dotyczy około 95 tysięcy Węgrów mieszkających i pracujących obecnie w tym kraju.
(Film - W Paryżu powstał nowy, dmuchany punkt pomocy dla uchodźców. Źródło: RUPTLY/X-NEWS)
REKLAMA
- Zgodziliśmy się, że sytuacja tamtejszych Węgrów nie może się pogorszyć w przyszłości, podobnie, jak Brytyjczyków na Węgrzech - powiedział premier Orban Radiu Kossuth. Dodał, że ważną kwestią jest to, czy Węgrzy, którzy zechcą wyjechać do Wielkiej Brytanii w przyszłości, będą mogli to uczynić, czy nie. .
Od czasu wstąpienia Węgier do Unii Europejskiej w 2004 roku, na zachód Europy, głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i państw skandynawskich, wyjechały setki tysięcy obywateli tego kraju.
REKLAMA
dcz
REKLAMA