PARP: nawet 0,5 mln zł dla firmy na ochronę prawa własności produktów

Proces uzyskiwania ochrony prawa własności przemysłowej swojego produktu jest długotrwały - trwa nawet kilka lat i wiąże się ze sporymi wydatkami ze strony przedsiębiorców. Można jednak uzyskać wsparcie w wysokości 50 proc. kosztów na ochronę swojego produktu. Wsparcie może wynosić maksymalnie pół miliona złotych.

2016-11-12, 13:45

PARP: nawet 0,5 mln zł dla firmy na ochronę prawa własności produktów
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej chronią swoje pomysły i produkty. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O ochronie prawa własności przemysłowej mówił w radiowej Jedynce Tomasz Czerwoniak z Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Wsparcia udziela Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Poddziałania 2.3.4 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej chronią swoje produkty, i to bardzo dobrze, mówi w radiowej Jedynce Tomasz Czerwoniak z Departamentu Usług Proinnowacyjnych PARP.

"

Tomasz Czerwoniak Poprzez chronienie swoich produktów przedsiębiorcy wzmacniają przewagę konkurencyjną.

- Poprzez chronienie swoich produktów przedsiębiorcy wzmacniają przewagę konkurencyjną na rynku względem przedsiębiorców z tej samej branży. Ponadto są silniejsi i mogą wchodzić ze swoimi produktami na rynki zagraniczne i skutecznie konkurować tam z rozwiniętymi już firmami, które działają od lat – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Kto korzysta z prawa ochrony własności przemysłowej?

Z ochrony prawa ochrony własności przemysłowej najczęściej korzystają dwie grupy przedsiębiorców, dodaje ekspert PARP.

REKLAMA

- Jedni są to przedsiębiorcy - wynalazcy, czyli najczęściej naukowcy, czy też wynalazcy „garażowi”, którzy nie mają potencjału do tego, żeby wdrożyć później w swojej firmie to, co wymyślili. Najczęściej te pomysły trafiają do szuflady. Druga grupa przedsiębiorców to producenci, firmy, które mają potencjał, zarówno infrastrukturalny, jak i kadrowy, do tego, żeby wdrożyć, skomercjalizować te rozwiązania, czyi wprowadzić produkt na rynek, ale najpierw chcą go ochronić, zanim wypuszczą gotowe rozwiązanie, żeby nikt go nie skopiował – tłumaczy Tomasz Czerwoniak. – Ta pierwsza grupa ma możliwość najpierw wyciągnięcia z szuflady swoich pomysłów, ochronienia ich, a później sprzedania w formie licencji firmie, która posiada już ten potencjał produkcyjny. Druga grupa najpierw chroni swój produkt, a później wypuszcza go na rynek, żeby skutecznie konkurować z innymi – dodaje.

Zabezpieczenie przed plagiatem

Taka ochrona w praktyce oznacza, że produkty są zabezpieczone przed plagiatem ze strony innej firmy.

- Ochrona własności przemysłowej przede wszystkim chroni nasz produkt, który powstał wysiłkiem wielu osób. Jeśli konkurencja zaryzykuje kopiowanie naszych rozwiązań, mamy w tym momencie narzędzia do tego, aby egzekwować np. odszkodowania, czy też wystąpić o to, żeby wycofać produkt konkurencji z rynku – wyjaśnia rozmówca Jedynki.

Ochrona w kraju i poza granicami Polski

Przedsiębiorcy mogą chronić swoje produkty zarówno w kraju, jak i za granicą.

REKLAMA

- Mamy to nasze działanie skierowane do przedsiębiorców, którzy zamierzają chronić swoje produkty poza granicami Polski. To Poddziałanie 2.3.4 wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju m.in. poprzez to, że firmy oceniają swój potencjał innowacyjny i mogą wystąpić do organów międzynarodowych bądź do organów krajowych, ale poza granicami Polski – podkreśla Tomasz Czerwoniak.

Obecnie PARP prowadzi nabór wniosków. Można je składać wyłącznie drogą elektroniczną do 20 stycznia przyszłego roku. Generator wniosków znaleźć można na stronie www.parp.gov.pl.

Dominik Olędzki, Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej