Polska chce „przywrócić” żubra Europie

Polski minister środowiska zaproponował krajom Unii Europejskiej pomoc w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt, zwłaszcza żubrów.

2016-11-14, 17:52

Polska chce „przywrócić” żubra Europie
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Polski minister środowiska zaproponował krajom Unii Europejskiej pomoc w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt, zwłaszcza żubrów. O polskim pomyśle, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki Andrzej Szweda-Lewandowski, Główny Konserwator Przyrody./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Uzasadniał, że ten eksperyment wzorowany na polskich rozwiązaniach mógłby znacząco wzbogacić bioróżnorodność w krajach europejskich.

Żubr zawdzięcza Polsce przetrwanie

̶  Tam, gdzie w wielu miejscach doszło do degradacji i zaniku rodzimych gatunków zwierząt, chcielibyśmy żubra rozlokować w sposób rozsądny i rozważny - wyjaśnia Andrzej Szweda-Lewandowski, Główny Konserwator Przyrody.

Jak dodaje, Polska jest krajem, któremu ten gatunek zawdzięcza przetrwanie.

Ochrona żubrów zajmują się Lasy Państwowe

̶  Od przyszłego roku Lasy Państwowe będą - mówiąc ogólnie - prowadziły program ochrony żubrów - dodaje Szweda-Lewandowski.

REKLAMA

Jak dodaje, program będzie prowadzony przy udziale specjalistów.

Z programu skorzysta również Białoruś

̶  Trwają rozmowy, gdzie w przyszłości rozlokować żubry w Europie, program będzie tez realizowany na Białorusi, gdzie występują pierwotne siedliska żubra – mówi gość Agro-Faktów.

Żubry lubią pola i lasy

̶  Żubry muszą mieć tereny otwarte, na których się wypasają - wyjaśnia Główny Konserwator Przyrody

Jak dodaje jednak, żubr musi mieć też lasy, w zimie jest dokarmiany.

REKLAMA

Żubr był znany w Europie nie tylko na Wschodzie

̶  Te zwierzęta występują dziś, poza Polską, w Niemczech czy Rumunii - mówi Szweda-Lewandowski

Dodaje, że jest jeszcze wiele miejsc w Europie, gdzie to zwierzę występowało i polska inicjatywa ma na celu „przywrócenie” żubra tam, gdzie występował pierwotnie.

Polska oferuje żubry i pomoc finansową

Projekt ma się rozpocząć w przyszłym roku i przewidywany jest na kilka lat. Polska jest gotowa nie tylko przekazać żubrze osobniki, ale oferuje również pomoc finansową. Reintrodukcję żubrów w Europie będzie nadzorować prof. Wanda Olech z SGGW.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej