Superpełnia Księżyca 2016. To trzeba zobaczyć

Prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników astronomii. Na nocnym niebie, z poniedziałku na wtorek, zobaczymy superpełnię Księżyca. - Ostatni raz podobne zjawisko mieliśmy w Polsce 68 lat temu, a kolejne będzie dopiero w 2034 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik.

2016-11-14, 23:23

Superpełnia Księżyca 2016. To trzeba zobaczyć

Posłuchaj

14.11.16 Mateusz Borkowicz o superpełni Księżyca
+
Dodaj do playlisty

Tej nocy naturalny satelita Ziemi będzie o 14 procent większy i o 32 procent jaśniejszy niż zwykle podczas pełni. - Księżyc obiegając Ziemię musi trafić na taki moment kiedy jest w pełni i jednocześnie znajduje się w punkcie na orbicie, które nazywamy perygeum, czyli najbliżej Ziemi. Będzie bliżej o jakieś 20 tys. km niż zwykle, niż wynosi jego średnia odległość od naszej planety - mówił Mateusz Borkowicz.

Niezwykle jasny i duży księżyc będziemy mogli podziwiać, pod warunkiem, że widoku nie przesłonią nam chmury. - Będzie widoczny przez całą noc, do wschodu Słońca. Jeżeli nie uda się tej nocy to można go wypatrywać w kolejne. Księżyc będzie chwilę po pełni, ale tak naprawdę cały czas oświetlony i w okolicach perygeum. Oddali się o jakieś 100 km. Nie będzie to robiło wielkiej różnicy w obserwacji - dodał gość Polskiego Radia 24.

Każde miejsce do obserwacji zjawiska będzie dobre. -  Wystarczy wyjść na balkon, mieć od odpowiedniej strony czysty horyzont, mniej więcej kierunek południowo-wschodni. Tam zobaczymy superpełnię Księżyca - powiedział astronom.

Więcej w nagraniu. Mateusz Borkowicz wyjaśnił również, czy zjawisko to ma wpływ na ludzką psychikę.

REKLAMA

Polskie Radio 24/tj

_____________________

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 19:10

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej