Roszczenia bezzasadne

Polska nie musi zwracać mienia osobom przymusowo wysiedlonym po II wojnie światowej – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

2008-10-09, 14:54

Roszczenia bezzasadne
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Foto: Wikipedia

 Siedziba Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Sędziowie oddalili skargę Powiernictwa Pruskiego przeciwko Polsce.

W 2006 roku organizacja złożyła pozew, domagając się zwrotu majątków lub odszkodowania osobom wysiedlonym po II wojnie światowej z dawnych terenów III Rzeszy, które po wojnie znalazły się w granicach Polski.

Zdaniem oskarżycieli wysiedlenia miały charakter czystek etnicznych i naruszały zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Twierdzili oni, że Polska nie wprowadziła przepisów, umożliwiających restytucji bądź odszkodowań za utracone mienie.

REKLAMA

Trybunał uznał, że zapisy Konwencji Praw Człowieka nie mogą obowiązywać w tym przypadku, gdyż Polska ratyfikowała ją dopiero w latach 90.

„Państwa-strony mają swobodę wyboru warunków, zgodnie z którymi zgadzają się na restytucję praw własności byłych właścicieli, a konwencja nie nakłada na nie specyficznych zobowiązań dotyczących zadośćuczynienia za niesprawiedliwość bądź szkody, jakie miały miejsce przed ratyfikacją konwencji – napisano w decyzji Trybunału.

Sędziowie uznali, że Polska nie ma obowiązku „wprowadzenia ustawy zapewniającej rehabilitację, restytucję skonfiskowanej własności oraz odszkodowania za utraconą własność indywidualnych wnioskodawców”.

Trybunał stwierdził także, że Powiernictwo Pruskie nie może występować przed Trybunałem, gdyż nie jest stroną pokrzywdzoną w sprawie.

REKLAMA

Powiernictwo Pruskie jest spółką, powstało w 2000 roku. Od lat zabiega o zwrot majątków pozostawionych przez Niemców przymusowo wysiedlonych po II wojnie światowej z Polski. Popiera także roszczenia Niemców, którzy wyjechali z Polski w ramach łączenia rodzin.

(pap, sż)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej