Nierówna walka z nowotworami. Brakuje nawet dostępu do informacji

Każdego roku, z powodu nowotworów złośliwych, umiera blisko 100 tysięcy Polaków. Stanowi to 25 proc. wszystkich zgonów. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju. Czym jest Krajowy Rejestr Nowotworów? Jak polepszyć dostęp do informacji na temat leczenia? O tym mówili goście Polskiego Radia 24.

2016-11-19, 20:24

Nierówna walka z nowotworami. Brakuje nawet dostępu do informacji
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay.com/SilasCamargo

Posłuchaj

19.11.16 Ewa Borek: dostęp do leków i rzetelnej informacji jest niezwykle ważny dla chorych (…)
+
Dodaj do playlisty

Starzenie się polskiego społeczeństwa, a także wzrastająca ilość czynników środowiskowych sprzyjających rozwojowi nowotworów. Oto dwa główne powody, które według prognoz, w najbliższej przyszłości, mają sprawić, że to właśnie choroby nowotworowe wysuną się na pierwsze miejsce jako przyczyna umieralności Polaków przed 65. rokiem życia.

– Dla pacjentów walczących z nowotworem równie ważne, co dostęp do odpowiednich leków, jest również dostęp do właściwych informacji. Jej zadaniem powinno być wskazanie tego, gdzie udać się po diagnozę schorzenia lub, w której placówce znajdzie pomoc dotyczącą konkretnej odmiany nowotworu. Niestety w Polsce dostęp do tych informacji jest mocno ograniczony i pacjenci błąkają się od ośrodka do ośrodka lub po omacku szukają interesujących ich wiadomości w internecie – powiedziała Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci.

Tomasz Brodowicz, ekspert IT, podkreślił, że perspektywa stworzenia elektronicznej platformy, której zasób obejmowałby wyczerpujące informacje na temat różnych rodzajów nowotworów i miejsc, w których można je leczyć, nie jest odległa.

– W Krajowym Rejestrze Nowotworów były czynione już kroki, by zintegrować go z niektórymi systemami dokumentacji medycznej funkcjonującymi w szpitalach. Jednak brak odpowiednich środków finansowych sprawił, że prace zakończyły się niepowodzeniem – dodał.

REKLAMA

Ponadto w audycji na temat działań podejmowanych na rzecz lepszego dostępu do informacji na temat chorób nowotworowych mówili Andrzej Osuch, lekarz i ekspert informatyki medycznej, oraz Marcin Węgrzyniak z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Polskie Radio 24/db

_____________________


Data emisji: 19.11.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 19:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej