Przyszłość kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego
Katowicki Holding Węglowy ma gigantyczne zobowiązania, które - jak przyznał minister Grzegorz Tobiszowski – są dla niego zaskoczeniem. Spółka od września jest praktycznie bankrutem. Banki zgodziły się na restrukturyzację długu, jednak pozostają zobowiązania względem kontrahentów, które minister Tobiszewski szacuje na 600 mln zł. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekspert ds. energetyki Dawid Salamądry i Karolina Baca-Pogorzelska (energetyka24.com).
2016-11-16, 16:00
Posłuchaj
W spółce są cztery kopalnie. Kopalnie Wujek i Wieczorek zostaną zamknięte, a Staszic-Murcki i Wesoła-Mysłowice pozostaną czynne. Coraz częściej pojawia się pomysł, by włączyć je do Polskiej Grupy Górniczej.
Jak podkreśliła Karolina Baca-Pogorzelska, „wszyscy, także banki, zadają sobie pytanie, kiedy zapadnie ostateczna decyzja i co stanie się z Katowickim Holdingiem Węglowym”. - To musi być scenariusz, na którym wszyscy dobrze wyjdą – zaznaczyła.
- Scenariusz włączenia tych dwóch kopalń do Polskiej Grupy Górniczej jest tylko teoretycznie prosty. Katowicki Holding Węglowy jest jednoosobową spółką skarbu państwa, zaś Polska Grupa Górnicza nie jest już jednoosobową spółką skarbu państwa, ale spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa. Jej współwłaścicielami są jednak m.in. podmioty energetyczne - wyjaśniła Baca-Pogorzelska.
Dawid Salamądry zwrócił z kolei uwagę na wymiar polityczny. - Nie mówi się o tym dużo, ale jest teoria, że włączenie Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej jest tak mocno forsowane przez resort Energii dlatego, że ministerstwo nie wyrobiło się ze swoim planem przedstawienia planu ratowania Polskiej Grupy Górniczej przed Komisją Europejskiej – zauważył. – Chcą więc to przedłużyć, by odwlec ten cały proces – podsumował gość.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Maria Szurowska.
Polskie Radio 24/pr
_________________
REKLAMA
Data emisji: 16.11.16
Godzina emisji: 13:45
REKLAMA
Polecane
REKLAMA