Terapia RDI, czyli "dogadać się" z zespołem Aspergera
Informacja o chorobie dziecka jest dla wielu rodziców ciosem. Podobnie było w przypadku gościa Polskiego Radia 24, terapeutki Anny Cysdorf, gdy dowiedziała się, że jej syn ma zespół Aspergera. Jednak dzięki terapii RDI odnalazła najlepszy dla siebie model rodzicielstwa w tej sytuacji.
2016-11-23, 18:48
Posłuchaj
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, bardzo ważna jest pomoc całej rodzinie, a nie tylko dziecku dotkniętemu chorobą. Temu ma służyć terapia RDI. – Relation Development Intervention, czyli w wolnym tłumaczeniu terapia relacji, jest skierowana do całych rodzin dotkniętych zespołem Aspergera. Podstawą tej metody jest założenie, że istnieje moment rozłamu w rozwoju relacyjnym dziecka z rodzicem – mówiła terapeutka.
Terapia RDI skupia się na współpracy z rodzicem, a nie pracy z dzieckiem. – Moim zadaniem jest czasowe bycie przewodnikiem dla rodzica, aby nauczyć go, jak ma być przewodnikiem dla swojego dziecka. To rodzic powinien tę relację odbudować, on jest najważniejszy w świecie swojego dziecka. Po pewnym czasie rodzic staje się specjalistą i nie potrzebuje pomocy terapeuty – powiedziała Anna Cysdorf.
Terapeutka zdradziła także, iż powodem jej zainteresowania terapią dzieci z Aspergerem jest jej nastoletni syn, którego ta choroba dotknęła. – Jako mama przez lata szukałam takiej terapii, która spełni moje oczekiwania. A moim oczekiwaniem było dogadać się z zespołem Aspergera – wspominała terapeutka.
- Chciałam znaleźć taką metodę, aby moje dziecko było samodzielne w późniejszym życiu, poszło do pracy, założyło rodzinę, było szczęśliwym człowiekiem. Celem terapii jest poprawa jakości życia w miarę możliwości jego samego. Nie należy się jednak skupiać na jednej terapii, ważne jest, by rodzice sprawdzili co jest skuteczne w przypadku ich dziecka – podsumowała Anna Cysdorf.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/kk
___________________
REKLAMA
Data emisji: 23.11.2016
Godzina emisji: 18.15
REKLAMA