Senat zmienił przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku. Teraz poprawką zajmuje się Sejm

Zgodnie z przyjętą kilka minut po północy przez izbę poprawką senatora PiS Grzegorza Biereckiego, kwota wolna od podatku dla osób zarabiających do 11 tysięcy złotych rocznie wzrośnie w 2017 roku z 3091 do 6600 złotych. Nie zmieni się dla osób zarabiających od 11 tysięcy do 85 528 złotych. Będzie stopniowo maleć, aż do zera dla podatników zarabiających od 85 528 do 127 tysięcy złotych. We wtorek poprawką zajmuje się Sejm. Następnie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

2016-11-29, 13:20

Senat zmienił przepisy dotyczące kwoty wolnej od podatku. Teraz poprawką zajmuje się Sejm
Wysokość stypendium pomostowego wynosi 500 zł, przez 10 miesięcy roku akademickiego. Foto: Panther

Posłuchaj

Grzegorz Bierecki mówi, że na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku skorzystają 3 miliony najuboższych podatników (IAR)
+
Dodaj do playlisty

We wtorek rano poprawkę Senatu pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Finansów Publicznych:


Źr. TVP Info


W ocenie senatora Grzeorza Biereckiego, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku skorzystają 3 miliony najuboższych podatników, którzy nie powinni płacić podatków, gdy są jednocześnie są odbiorcami pomocy społecznej. W opinii senatora PiS, jest to zmiana "której oczekiwał Trybunał Konstytucyjny".


Źr. TVP Info

REKLAMA

Powiązany Artykuł

duda pap 1200.jpg
Prezydent liczy, że kwota wolna zostanie w najbliższych latach podwyższona

Innego zdania są senatorowie PO. Według nich, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku należy razem czytać z innym wyrokiem, w którym Trybunał orzekł, że kwota wolna od podatku powinna być jednakowa dla wszystkich, a wysokość płaconych podatków należy regulować w inny sposób. W ocenie senatorów PO, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku zyska zaledwie garstka osób o bardzo niskich dochodach - osób pracujących sezonowo czy bezrobotnych.

Senator PO Kazimierz Kleina mówił dziennikarzom o "wielkiej manipulacji" rządzących, którzy obiecali wprowadzenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich w wysokości 8 tysięcy złotych. Dodał, że to co miało być wielkim wydarzeniem, wcieleniem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego prowadzi w praktyce do tego, że tylko niewielka ilość obywateli będzie zwolniona z płacenia podatku. "Co więcej, już dzisiaj ci ludzie, którzy otrzymują ten prezent, w praktyce, w świetle dotychczasowych przepisów, byli zwolnieni z podatku" - powiedział senator PO.

Za przyjęciem ustawy z poprawką senatora Grzegorza Biereckiego głosowało 53 senatorów PiS. Przeciw - 29 senatorów PO. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

***

Uchwalona w połowie października przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej wydłużyła do 1 stycznia 2018 roku obowiązywanie dotychczasowej kwoty wolnej od podatku, a zarazem nałożyła podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

W zakresie kwoty wolnej nowela jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt, który poparł Sejm, przesądził jednak, że dotychczasowa kwota wolna (3 tys. zł) zostałaby utrzymana także w grudniu tego roku oraz w 2017 roku.

Nowela utrzymuje zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszcza zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Aby zmiany mogły obowiązywać od przyszłego roku, muszą być podpisane przez prezydenta i opublikowane do końca listopada br.

***

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy.

REKLAMA


TVN24/x-news

Zapowiadała to też premier Beata Szydło w sejmowym expose. W niedawnym wywiadzie dla RMF FM premier podkreśliła, że jeśli nie zostanie przyjęta jednolita danina, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale nie od razu do wysokości 8 tys., zadeklarowanej w prezydenckim projekcie ustawy, tylko etapami.

IAR,PAP,kh


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej