W Polsce średnio 3 osoby dziennie dowiadują się, że są zakażone HIV. Dziś Światowy Dzień AIDS
Szacuje się, że z HIV żyje w naszym kraju około 35 tysięcy osób, nawet połowa z nich nie wie o tym i może nieświadomie zakażać. Prewencja, czyli zapobieganie - to kluczowe narzędzie w walce z AIDS. Takie jest główne hasło Światowego Dnia AIDS, obchodzonego jak zawsze na całym świecie pierwszego grudnia.
2016-12-01, 07:40
Posłuchaj
Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych - profesor Andrzej Horban powiedział, że chociaż wzrasta liczba wykrytych zakażeń HIV w naszym kraju, jest ona na niskim poziomie w porównaniu do Europy. W większości krajów ościennych zakażeni wirusem HIV stanowią prawie 1 procent społeczeństwa.
Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska powiedziała, że najwięcej osób zakaża się HIV poprzez ryzykowne kontakty seksualne. Największa grupę stanowią mężczyźni mający kontakty z mężczyznami, osoby biseksualne, sporadycznie zdarzają się zakażenia drogą dożylną wśród narkomanów.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w ciągu 30 lat od pierwszego zachorowania na AIDS w Polsce wykryto około 21 tysięcy zakażeń wirusem HIV. Odnotowano ponad 3400 zachorowań na AIDS, a 1348 chorych zmarło.
Prewencja, czyli zapobieganie
"Ręce w górę za profilaktyką HIV" - apelują w specjalnym przekazie światowi eksperci. Podkreślają, że metod, dzięki którym można uchronić siebie i innych przed wirusem HIV jest sporo; to między innymi stosowanie prezerwatyw, brak dyskryminacji czy dostęp do leczenia.
REKLAMA
- Choć według globalnych statystyk, około 18 milionów nosicieli wirusa otrzymuje leki, drugie tyle żyje z chorobą bez należytej pomocy - mówi dr Gottfried Hirnschall ze Światowej Organizacji Zdrowia. Według niego, wielu ludzi - nawet około 14 milionów - nawet nie wie o swoim zarażeniu wirusem HIV. A skoro nie wie, to nie szuka pomocy, a skoro nie szuka pomocy, to może umrzeć na AIDS - dodaje dr Hirnschall.
Eksperci przypominają o środkach zapobiegawczych, a także o konieczności testowania się - zwłaszcza przez osoby z grupy wysokiego ryzyka. Dzisiejszą akcję wspiera polskie Krajowe Centrum ds. AIDS.
HIV a ciąża
Niespełna 20 procent kobiet w ciąży wykonuje testy w kierunku HIV. Mimo że są one obowiązkowe, przyszłe mamy nie zgłaszają się na te badania.
Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS, Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła, że kobieta zarażona wirusem HIV może urodzić zdrowe dziecko pod warunkiem, że wie o swoim zakażeniu. Wtedy można wdrożyć odpowiednie leczenie już w ciąży i zastosować profilaktykę po urodzeniu.
REKLAMA
Jednak co roku rodzi się w Polsce kilkoro dzieci zarażonych HIV - dodała doktor Małgorzata Szczepańska-Putz - zastępca ordynatora oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Zdarzają się przypadki, że choroba zostaje wykryta dopiero w momencie wystąpienia objawów zakażenia u dziecka lub matki.
W czasie ciąży kobieta powinna dwa razy wykonać badania w kierunku HIV. Pierwsze do 10. tygodnia ciąży, drugie - między 33. a 37. tygodniem ciąży.
Symbolem Dnia jest czerwona kokardka.
IAR,kh
REKLAMA
REKLAMA