Zachodnie giełdy nie reagują na dobre dane z Niemiec

Zachodnie giełdy na małych plusach i minusach. Na rynkach brak reakcji na bardzo dobre dane z niemieckiej gospodarki. We Włoszech premier Renzi jeszcze w tym tygodniu porządzi - podają maklerzy.

2016-12-06, 09:44

Zachodnie giełdy nie  reagują na dobre dane z Niemiec
Zachodnie giełdy na małych plusach i minusach. Foto: Glow Images/East News

Rano dobre wskaźniki podali Niemcy. Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w październiku o 4,9 proc. mdm - podał niemiecki urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm wzrosną o 0,6 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 0,3 proc., po korekcie z -0,6 proc.

W ujęciu rdr zamówienia wzrosły o 6,3 proc., po wzroście poprzednio o 2,9 proc., po korekcie z +2,6 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 1,6 proc.

We Włoszech do piątku bez zmian

A we Włoszech do piątku bez zmian - premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał niedzielne referendum konstytucyjne, i który zapowiedział dymisję, postanowił ją "zamrozić" do czasu uchwalenia budżetu, co ma nastąpić w piątek - taki jest według mediów wynik jego rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą.

Włoskie media podały, że z prośbą o wstrzymanie się z dymisją wystąpił do Renziego prezydent Mattarella.

Mattarella uznał, że konieczne jest zakończenie prac nad ustawą budżetową i uniknięcie ryzyka "działań prowizorycznych". Dlatego prezydent poprosił premiera, aby "wstrzymał się z dymisją" do czasu wykonania tych zadań.

Według mediów wszystko wskazuje na to, że prace nad budżetem zakończą się w piątek i wtedy należy oczekiwać dymisji Renziego.

Zawirowania we włoskiej polityce grożą kryzysem finansowym

Zawirowania we włoskiej polityce, jakie uruchomiła porażka premiera Matteo Renziego w referendum, grożą kryzysem finansowym, który może się okazać niebezpieczny dla całej strefy euro - komentuje wydarzenia we Włoszech prasa finansowa.

Opozycja chce natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów. W tej sytuacji nie można oczekiwać, że Włochy będą w stanie przeprowadzić poważne reformy strukturalne, które są absolutnie konieczne; zaniechania grożą kryzysem sektora bankowego, groźnym dla całej strefy euro.

Ryzyko polityczne po referendum nie rozprzestrzeniło się na szczęście poza granice Włoch.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej